سلام سوال من در مورد بازار تبادل بین المللی ارز ها(فارکس) است،همان طور که میدانید در این بازار افراد به صورت اینترنتی به تبادل ارزهای کشور های مختلف می پردازند.با توجه به این که مشکل اصلی که از نظر شرعی به این بازار وارد است صوری بودن معاملات است من در این بازه از خود پشتیبانی کارگزاری های فارکس سوال کردم و این جواب را دادند: وقتی تجارت در بازار فارکس یک فلسفه ساده وجود دارد؛ هنگامی که یک ارز را به صورت دیگری تجارت می کنید، پولی را که پیش بینی می شود برای افزایش ارزش (موقعیت طولانی) پیش بینی کنید، خریداری می کنید و ارز را که پیش بینی می شود در ارزش (موقعیت کوتاه) فروخته شود، فروخته است. شما می توانید چنین پیش بینی های خود را با استفاده از ابزارهای تجاری محبوب انجام دهید، اما همیشه یک عنصر خطر در تجارت وجود دارد. اگر پولی که خریداری می کنید به همان اندازه که پیش بینی می کنید، ارزش آن را افزایش می دهد، می توانید آن را به فروش برسانید و سود ببرید، اما اگر ارزش آن را کاهش می دهد، از زیان رنج می برید. یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام قرارداد «قراردادهای اختلاف» (CFDs) به یاد بیاورید این است که شما چیزی از لحاظ فیزیکی خریداری نمی کنید. هنگامی که شما یک جفت ارز را خریداری می کنید، سهمی را در ارزش آن اقتصاد در اختیار دیگران می گذارید. بنابراین شما به سادگی بر ۲ ارز مختلف تمرکز می کنید و با هدف ایجاد سود در تفاوت این دو ارز است. محاسبه ساده فارکس: اگر شما EUR / USD را در قیمت ۱.۴۲۰۰۰ خریداری می کنید، شما در حال خرید یورو و فروش دلار آمریکا هستید. شما حدس می زنید که یورو در برابر دلار افزایش خواهد یافت. اگر قیمت سپس به ۱.۴۲۵۰۰ افزایش پیدا می کند و شما تصمیم می گیرید که تجارت خود را با این قیمت بپوشانید، می توانید ۵۰۰ امتیاز کسب کنید. اگر شما یک مقدار استاندارد EUR / USD را که ۱۰۰۰۰۰ واحد پول است خریداری کردید، سود شما ۵۰۰۰ دلار می باشد. برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه آموزش فارکس http://www.forextime.com/education مراجعه کنید می خواستم ببینم با این توضیحات یعنی این که ما با خرید یک جفت ارز در واقع به همان اندازه در اقتصاد آن کشور سهیم میشویم و پس از مدتی سود میکنیم یا ضرر،معاملات واقعی حساب میشود؟ در مورد معاملات با اهرم یعنی همان دادن اعتبار هم گفتند بابت آن سودی دریافت نمیشود و درواقع سود آن ها در همان کارمزد است و چون ما با اهرم حجم معامله مان بالا میرود سود آن ها هم بیش تر میشود و در واقع اگر ما به جای اهرم همان قدر پول خودمان داشته باشیم و با آن معامله کنیم باید همان قدر کارمزد بدهیم و اگر هم کارگزاری ببیند ما در معامله ای در حال ضرر با پول او هستیم خودش معامله را میبندد و پول خود را برمیدارد ببخشید طولانی شد ولی برام مهمه لطفا جواب واضح و صریح در مورد واقعی بودن معاملات و همچنین استفاده از اهرم را بفرمایید سپاس

باسمه تعالی
پاسخ استفتاء شما :

یکی از ملاکهای خرید و فروش آن  است  که دو طرف معامله کالا و جنس را تحویل و دریافت کنند لذا اگر شما با محاسبه ای که انجام میدهید واقعا ارزی را به ارز دیگری می فروشید و سودی می برید و یا ضرر میکنید معامله اشکال ندارد لکن در مورد معاملات فارکس اشکالی که وجود دارد عدم واقعیت کالای خارجی است ضمن اینکه اعتباری که داده می شود اگر به صورت قرض باشد و سودی هم دریافت نشود اشکال ندارد همچنین نباید اینگونه معاملات موجب خروج ارز از کشور به صورت غیر قانونی شود.

با این تفاسیر جنانچه مطمئن هستید در معاملات بازار فارکس کالای خارجی وجود دارد مثل ارز و در هنگام دریافت سود به حساب شما ارز واقعی واریز می شود و صرف اعتبار و امتیاز نیست و موجب ضرر به اقتصاد مملکت نمی شود اشکال ندارد و الا جایز نیست و با توجه به تحقیقاتی که انجام گرفته است حلال بودن این معاملات احراز نشده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن