سلام علیکم حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی(حفظه الله) سلام علیکم خانواده همسرم برای دفع و رفع چشم زخم اقدام به شکستن تخم مرغ می نمایند و در این بین کار شکستن تخم مرغ را به همسر بنده سپرده اند و می گویند دست تو خیلی خوب است و یک تعداد اسم افراد مختلف را می گویند و به تخم مرغ فشار می آورند و وقتی تخم مرغ می شکند می گویند در آن لحظه اسم چه کسی را بردی که شکست؟ می گوید: فلانی! بعد می گویند پس فلانی ما را چشم زده است! و تا کوچکترین سر درد و مشکلی در زندگی پیدا می کنند سریع با این توضیح تخم مرغ می شکنند و مسئول شکاندن هم همسر بنده است. بنده هم اعتراض کردم که این تخم مرغ در این وضعیت گرانی کفران نعمت است اما آنها می گویند خودمان پول تخم مرغ را می دهیم و پولش را می دهند یا یک تعداد تخم مرغ خودشان می خرند و به همسرم می دهند برای چنین مواقعی بشکند. اما نکته مهمی که هست و حقیر هم اعتقاد ندارم این است که بعد از شکاندن تخم مرغ آن مشکل مثلا سردرد و سنگینی روحی رفع می شود. ۱.آیا این کار برای چشم زخم درست است و تاثیر دارد؟ ۲.آیا شکستن تخم مرغ توسط همسرم برای خودش و بنده عقوبت و نکوهش الهی را به همراه دارد؟ ۳.آیا وقتی پول تخم مرغ را خودشان داده اند و همسرم آن را می شکند مرتکب گناه و اسراف و از بین بردن نعمت الهی نمی شود؟ ۴.آیا هر اتفاق کوچک مثلا سر درد و سنگینی سر را می توان چشم زخم دانست؟ ۵.چرا با شکاندن تخم مرغ آن مشکل حل می شود؟ با احترام و تشکر: سلطان احمدی از تهران

باسمه تعالی
پاسخ استفتاء شما :

۱_ اینگونه کارها مستند قوی ندارد لذا توصیه نمی شود ولی اگر موجب اسراف تخم مرغ نشود حرام نیست.

۲_ اگر به گونه ای باشد که موجب اسراف نشود مثلا دستها را کاملا بشویید و به محض شکستن مواد آن را داخل ظرف تمیزی ریخته و مصرف نمایید و یا برای استفاده کارهای دارویی به کار برده شود مانعی ندارد و الا جایز نیست.

۳_ برای همسر شما گناه ندارد مگر ایشان هم به کار آنها راضی باشند ولی با مطالب بیان شده میتوان از اسراف جلوگیری کرد.

۴_ اینگونه تصور صحیح نیست و بسیاری از دردها منشأ دیگری دارد گر چه گاهی برای چشم زخم است.

۵_ این حالت نوعی تلقین و ایجاد فضای روانی خاص است که موجب می شود هر گونه سردرد را به جشم زخم مرتبط دانسته و از طرفی خوب شدن طبیعی بدن بواسطه فعل و انفعالات بدن را به این حرکات ارتباط می دهند لذا مورد تأیید ما به طور کامل نیست.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن