محضر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی(حفظه الله) سلام علیکم با توجه به ایام ذیقعده و اربعین موسوی در این باره از محضرتان سوالاتی به شرح زیر داشتم: ۱. آیا این اربعین گیری مختص قوم حضرت موسی(ع) است یا ما مسلمانان نیز می توانیم از این فرصت زمانی برای اربعین گیری استفاده کنیم؟ ۲. بین اربعین گیری و چله گیری شرعی با چله گیری غیر شرعی صوفیه اختلافات و نقدهایی وجود دارد منظور اسلام از اربعین گیری که مورد تایید قرآن و عترت است چیست؟ ۳. برای بهره گیری از فرصت اربعین گیری چه ذکر یا ادعیه خاصی را توصیه می فرمایید؟ ۴. برای دفع و رفع این ویروس منحوس کرونا از سرزمین شیعی ایران اسلامی چه دعا و ذکری در این ایام چهل روز خوانده شود؟ ۵. در این چهل روز عمل عبادی انجام دهیم یا ترک رذیله های اخلاقی را انجام دهیم، کدام یک بهتر و در اولویت تر است؟ با احترام – سلطان احمدی

باسمه تعالی
پاسخ استفتاء شما :

۱_ این ایام در اسلام نیز دارای اهمیت می باشد و عبادت و انجام برخی اذکار مأثور و ختومات وارد شده از طریق اهل بیت علیهم السلام و علمای ربانی مانعی ندارد و عبادت در این ایام توصیه شده است.

۲_اخلاص در عمل و عبادت همراه با تضرع و خشوع به درگاه الهی از طریق انجام اذکار و ختومات مأثور از ناحیه اهل بییت علیهم السلام و علمای ربانی و متقی در اسلام توصیه شده است لکن انجام کارهایی که موجب تشبه به صوفیه باشد صحیح و شایسته نمی باشد.

۳- ذکر خاصی برای این ایام دیده نشده است و توصیه می شود انجام واجبات با اخلاص در عمل و ترک گناه به همراه قرائت هر روز قرآن و زیارت جامعه کبیره و توسل دائمی به اهل بیت علیهم السلام فراموش نگردد. ضمنا انجام برخی اذکار و نمازهای وارد شده در ایام خاص از ماه ذی قعده و ذیحجه توصیه می شود.

۴_توسل دائمی به اهل بیت علیهم السلام مخصوصا توسل به امام زمان علیه السلام فراموش نگردد.

۵-ترک رذیله های اخلاقی موجب قبولی بهتر اعمال و قرب بیشتر به خدا است.

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن