درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

روستایی، دارای یک باب مسجد قدیمی به مساحت حدود یکصد و پنجاه متر مربع می باشد که این مکان مقدّس قطع نظر از فرسودگی بنا، به لحظ ازدیاد جمعیّت تکافوی تجمّع مؤمنین و نمازگزاران روستا را ندارد و از طرفی مالکین مجاور، حاضر به فروش منازل خود به منظور توسعه مسجد نمی باشند. آیا حضرتعالی اجازه می فرمایید ضمن حفظ مسجد موجود، در مکان دیگری از روستا که دارای موقعیت مناسبی نیز می باشد یک باب مسجد و حسینیّه احداث گردد؟ آیا به لحاظ شرعی اولویت با احداث مسجد می باشد یا حسینیّه؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر موجب تفرقه بین اهالی محل و مهجور شدن مسجد اوّل نمی گردد و محل، احتّیاج مبرم به تأسیس مسجد وسیعتر دارد، احداث آن اشکال ندارد ولی همسایگان مسجد از واگذاری ملکشان جهت مسجد امتناع نکنند زیرا ملکشان جزو زمینهای بهشت خواهد شد و مسجد

مشاهده کامل

در قطعه زمينى كه سابقاً مرتع و چراگاه بوده و بعد به صورت زراعت در آمده، ساختن مسجد چه صورت دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه زمين در ملك شخصى نبوده و متصرّفين به زراعت و امثال آن احياء نموده‏اند، در اين صورت با اجازه متصرّفين احياء كننده، ساختن مسجد در آن مكان اشكالى ندارد.

مشاهده کامل

پولی که مردم و خیرین بابت مساجد می دهند آیا می شود در هیئات خرج نمود، ضمنا می توان فرش و لوازم مسجد را در هیئت استفاده نمود ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: استفاده از لوازم مسجد در داخل خود مسجد مانعی ندارد همانند استفاده از فرش و استکان و برق مسجد و اما هزینه کردن کمکهای مردم در هیئت در صورتی جایز است که عرفا هیئت هم متعلق به خود مسجد باشد به گونه ای که کمک

مشاهده کامل

حسینیه ای به فاصله دو متر از مسجد ساخته شده است و جلو حسینیه دو باب مغازه ساخته شده است جهت ساختن قسمت بالای حسینیه برای امور فرهنگی و دیگر مسائل مورد نیاز مردم، آیا هزینه درآمد این دو باب مغازه حسینیه که جدا از مسجد می باشد، به مسجد می رسد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر درآمد آنها جهت مطلق امور فرهنگی است، به مسجد هم می رسد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن