درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

فردى را كه در شهرستانى محكوم به اعدام كرده‏اند و به او اعلام كردند كه تا ۵ روز ديگر حكم اجرا مى‏شود، در اين بين او را به شهرستان ديگر منتقل كردند و حال آن كه وطن او نمى‏باشد، نماز او چه صورت دارد و آيا قصد ده روز محقّق مى‏شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در فرض مزبور نماز شكسته است.

مشاهده کامل

در حال حاضر كه، حكومت جمهورى اسلامى است، شكار كردن از نظر شرعى چه صورت دارد، چه در مراتع ممنوعه و چه غير ممنوعه و آيا در صورتى كه سفر براى خود شكار باشد، بايد نماز را قصر خواند يا نه؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر از نظر دولت منع شده باشد عمل حرامى مرتكب شده است ولى نمازش در سفر شکسته است مگر خود صید، حرام باشد که بايد نماز را تمام بخواند.

مشاهده کامل

پدر من چند وقتی است به همراه عدّه ای از دوستانش، اوّل هر ماه به حرم امام رضا می رود و این در حالی است که والده ما به شدّت ناراضی است؛ آیا نمازهای ایشان در ایام سفر، تمام است یا شکسته؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر نارضایتی والده صرفا از سر دلسوزی و محبت مادرانه باشد نمازهای او شکسته است ولی اگر واقعا نارضایتی داشته باشد احتیاطا نماز را هم شکسته و هم کامل بخواند.

مشاهده کامل

منظور از وطن شرعى چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: به نظر ما وطن شرعى ثابت نيست و ملاك، همان وطن عرفى است يعنى شخص تصميم داشته باشد در يك جائى بيش از دو سال بماند و مدّتى در آنجا سكونت كند كه عرفاً بگويند مى‏خواهد در آنجا زندگى كند كه وطن او محسوب مى‏شود.

مشاهده کامل

اگر شخصى شهرى را به عنوان وطن اتّخاذ كرد، آيا از همان ابتداى سكونت نماز را تمام بخواند يا حكم ديگرى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بايد در اوّلين مرتبه قصد اقامه کرده و نزدیک یک ماه بماند تا عرفاً صدق كند كه مى‏خواهد در آن مكان زندگى كند، كه در اين صورت مى‏تواند از ابتداء نماز را تمام بخواند.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن