بسمه تعالی خانمی هستم ۲۷ ساله که به تازگی متأهل شده‌ام. بنده حدود ۱۰ سال است که به بیماری «آندومتریوز» مبتلا هستم. این بیماری بدین صورت است که بافت داخل رحم در بیرون آن اعم از شکم،لگن،تخمدان‌ها، روده یا سایر قسمت‌ها وجود داشته و رشد می‌کند. به همین دلیل هنگام دوره قاعدگی و حتی سایر روزها دردهای شدید و نیز خونریزی‌های غیرعادی بوجود می‌آید. دردهای وحشتناک لگنی، قاعدگی بسیار دردناک و نامنظم، آمیزش دردناک و نازایی تنها بخشی از عوارض این بیماری هستند. لازم به ذکر است که هیچ درمان قطعی(و حتی مقطعی) برای این بیماری وجود ندارد. من طی این ۱۰سال تمام داروهای مربوط به این بیماری را مصرف کرده‌ام(هم طب سنتی و هم مدرن) ولی هیچ بهبودی حاصل نشده است. یکی دیگر از عوارض این بیماری که برای برخی بیماران ازجمله بنده به وجود آورده بسیار شدیدتر و غیرقابل تحمل شدن دردها هنگام تماس آب با بدن موقع استحمام یا طهارت است تا جایی که از شدت درد امکان حرکت از حمام یا سرویس به بیرون آن از من گرفته می‌شود. باتوجه به شرایط فوق خواهشمندم به سوالات مربوط به تکلیف شرعی بنده در موارد زیر پاسخ دهید: ۱)با توجه به اینکه تقریبا در تمامی روزها و ساعات لکه‌بینی یا خونریزی دارم و عملا قادر به تشخیص و تفکیک حیض و استحاضه نمی‌باشم و استحمام مداوم برای هربار لکه‌بینی هم با شرایط بالا برایم مقدور نیست تکلیفم نسبت به نمازهای یومیه‌ام چیست؟ ۲)آیا وضو یا تیمم کفایت از غسل می‌کند؟! ۳)وظیفه‌ام در روزهای ماه مبارک رمضان برای روزه‌ گرفتن چگونه است؟!برای روزه مستحبی چطور؟ ۴)برای تردد به مسجد و یا حرم ائمه و امام زادگان چه تکلیفی دارم؟ ۵) برای قرائت قرآن کریم چگونه باید طهارت داشته باشم؟! ۶) در چنین حالتی که تقریبا لکه‌بینی دارم وظیفه‌ام نسبت به همسرم چیست؟! در چه ایامی مجاز به داشتن رابطه با ایشان هستم؟!آیا رابطه‌ای که در روزهای غیرعادت برقرار می‌شود حرام یا غیرشرعی محسوب می‌شود؟! ۷)برای طهارت و غسل بعد از رابطه تکلیفم چگونه است؟! پیشاپیش از طولانی‌ شدن عرائضم عذرخواهم و از آن مرجع عالیقدر التماس دعای خیر برای همه بیماران و علی‌الخصوص بیماران آندومتریوزی را خواهانم.

باسمه تعالی
پاسخ استفتاء شما :

۱_با فرض گفته شده لازم نیست بابت هر لکه بینی حمام روید و آب به بدن زنید بلکه تیمم بدل از غسل کنید و وضو بگیرید و نماز را بخوانید و هر زمان برای تطهیر به حمام رفتید غسل کنید و اگر عادت ماهیانه مشخص داشته اید و الان نیز در زمان عادت ماهیانه علائم حیض را دارید حکم حیض را دارد و الا اگر در حد لکه بینی است و علائم حیض را ندارید حکم استحاضه را دارد و اگر قلیله باشد برای هر لکه بینی غسل لازم نیست.

۲- جواب داده شد.

۳_ در مواردی که شک به حیض دارید روزه را بگیرید و تیمم بدل از عسل کنید و برای نماز وضو هم بگیرید و در مواردی که تمایل به حمام داشتید غسل هم کنید و اگر لکه بینی مختصر است غسل واجب نیست و در مواردی که علائم حیض را دارید و در زمان حیض است و سه روز پشت سر هم خون می بینید حکم حیض را دارد و روزه نگیرید.

۴_ در مواردیکه تردید در حیض دارید با تیمم بدل از غسل میتوانید به مسجد و حرم امامان معصوم علیهم السلام بروید.

۵_ تیمم بدل از غسل کنید و وضو بگیرید و حتی المقدور سعی کنید که دست به خطوط قرآن نزنید مگر ظن قوی به استحاضه داشته باشید.

۶_ اگر لکه بینی مختصر است و در ایام عادت ماهانه نیست و یا علائم حیض را ندارد رابطه جنسی مانعی ندارد و تیمم بدل از غسل جنابت کنید و در زمانیکه قصد استحمام برای پاکی بدن داشتید غسل کنید .

۷_ جواب داده شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن