درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

فردی که نمی دانسته با عمل استمناء غسل جنابت بر او واجب می شود تکلیف او در مورد نماز و روزه چگونه است ؟ به مدت دو سال استمناء نموده و غسل نکرده و فقط در مواقعی که محتلم شده غسل کرده است ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: به مقداری که یقین دارد بدون غسل جنابت و بعد از استمناء نماز خوانده یا روزه گرفته است باید قضا نماید و در مورد روزه بنا بر احتياط واجب کفاره عمد هم بدهد و در مقداری که احتمال می دهد بعد از غسل جنابت نماز

مشاهده کامل

در يكى از شهرها فشار آب لوله‏كشى كم مى‏باشد و به همين جهت بيش از نيمى از مردم از پمپ آب استفاده مى‏كنند به طورى كه اگر از پمپ آب در منازل استفاده نشود در طول روز ساعت¬هاى مديدى (۹ تا ۱۰) ساعت آب يافت نمى‏شود حال در پشت قبض¬هاى آبى كه براى صورتحساب آب به منازل توسط اداره آب فرستاده مى شود نوشته شده است (استفاده از پمپ ممنوع است) با توجّه به اينكه در صورت استفاده از پمپ آب پول آب را تمام و كمال پرداخت مى‏نمائيم لطفاً بفرمائيد: آيا غسل و وضوى ما درست و صحيح مى‏باشد و به تبع آن نماز و روزه؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: رعایت مقررات جمهوری اسلامی ایران لازم است، ولى با فرض مذكور غسل و وضو ظاهراً اشكال ندارد.

مشاهده کامل

بعضى از حمّام¬ها خزينه‏اى است و همه افراد داخل آن مى‏شوند با احتمال اين كه ممكن است بدن بعضى نجس باشد حكم غسل چگونه است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: تا زمانى كه انسان يقين نداشته باشد كه رنگ يا بو يا مزه آب به وسيله نجاست تغيير كرده و آب هم از مطلق بودنش خارج نشده باشد، مى‏تواند در آن آب غسل كند.

مشاهده کامل

شخصى به نيّت غسل مس ميّت، سر و گردن را شست بعد يادش آمد غسل واجب ديگرى هم به ذمّه دارد آيا مى‏تواند قبل از شستن طرف راست و چپ به نيّت غسل واجب ديگر سر و گردن را غسل دهد هم چنين طرف راست و چپ بعد غسل اوّل را تمام كند يا نه هم چنين اغسال مستحبّه ديگر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چون در غسل موالات و پى در پى بودن شستن اعضاء واجب و لازم نيست، مى‏تواند غسل بقيّه اعضاء را بعد از غسل دوّم انجام دهد و هم چنين است در ساير اغسال واجبه و مستحبّه البته میتواند مجدداً به نیت تمام اغسالی که بر

مشاهده کامل

عدّه‏اى از مردم، زمين سرمايه‏داران را گرفته‏اند و از پول همين زمين¬ها حقّ آب مصرفى مى‏دهند، حال اگر فرد غريبى از اين آب وضو گرفت و غسل نمود عملش چه صورتى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اشكالى ندارد چون عين پول، حرام نيست بلكه ذمّه آنها مشغول و مديون است مگر آنكه بخواهد در زمين غصبى نماز يا غسل يا وضو انجام دهد، كه در اين صورت باطل است.

مشاهده کامل

مدت ۹ سال است که به بیماری وسواس دچار شده ام و بارها به همین خاطر نمازم قضا شده است و یا در غسل، آب فراوانی مصرف می کنم و گاهی به دلیل طول کشیدن غسل، نمازم قضا می شود آیا مصداق کثیر الشک هستم ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: شما مصداق وسواس هستید و باید نسبت به تمام شک¬های خود بی اعتنایی کرده و از مصرف زیاد آب خودداری کنید .

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن