درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و ادب فردی بعد از بررسی تشخیص میدهد که ارزش سهام شرکتی در بورس ایران پایینتر از قیمت واقعی آن است ، لذا نسبت به خرید آن اقدام می کند با این نیت که با رسیدن این سهام به قیمت واقعی خود آنرا بفروشد و از محل فروش آن سود کند . آیا این شکل خرید سهام شرکت برای شیعیان مجاز است ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : خرید اینگونه سهام اشکال شرعی ندارد.

مشاهده کامل

با سلام دوستی دارم که کارش خرید و فروش گاو گوسفند زنده است و بعضی مواقع گاو وگوسفند را بطور نسیه به مبلغ بیشتری در قبال دریافت چک میفروشد هنگامی که به پول نقد نیاز دارد چکها را به من به مبلغ کمتری میفروشد ایا دریافت این چکها به مبلغ کمتر حلال هست یا حرام

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اگر فروشنده چک با رضایت خود مبلغی را کم کند مانعی ندارد و صحیح است

مشاهده کامل

سلام. بنده خانمی خانه دار هستم. جهت کمک به معاش خانواده، با یک فروشگاه لباس قرارداد بسته ام که برای آنها مشتری ببرم. آنها هم در ازاء هر مشتری که من بدون واسطه با آنها معرفی می کنم، ۴درصد از سود بدست امده از خرید ان مشتری را به بنده می دهند. و در ازاء هر مشتری که با واسطه (مشتریهایی که توسط من به آنها معرفی شده است، ) به آنها معرفی بشود، حتی اگر توسط واسطه دهم یا بیشتر هم باشد، آنها ۳در صد از سود بدست آمده از خرید آن مشتری را با رضایت خود به بنده می دهند. توضیح اینکه بنده یک مشتری رامعرفی من کنم و آن مشتری، مشتری دیگری را و آن مشتری دیگر، مشتری دریگری را و همینطور هر قدر که جلو برود، صاحب مغازه ۳درصد از خرید واسطه ها را با رضایت خود به بنده می دهد. حکم درامد بنده چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : پولی که شما بایت معرفی مشتری اول میگیرید حلال است ولی پولی که بایت خرید مشتریهای بعدی که با واسطه معرفی شده اند و شما در معرفی آنها نقشی نداشته اید دریافت میکنید شرعا جایز نیست.

مشاهده کامل

با سلام و عرض ادب فراوان لطفا در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال که هم اکنون در سطح بین الملل بسیار رایج بوده (حدود ۱۲ سال) و همچنین صرافی های داخلی ایرانی ارزهای دیجیتال نیز امکان و خرید و فروش آن را بصورت آنلاین فراهم نموده و واسطه به خریداران و فروشندگان می شود و فقط در هر معامله مبلغی به عنوان کارمزد دریافت می نمایند ( مثل کارگزاریهای بورس) اشکال شرعی دارد. شما مستحضر هستید که این نوع ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارد و لی کاربردهای فراوان در خصوص مبادلات سریع داده ها و اطلاعات در سطح بین الملل ایفا می کند. و در آینده نزدیک نقش بسیار مهی در معاملات و جابجایی تراکنش ها بخصوص در بانک ها خواهد داشت لطفا در صورت نیاز به توضیح بیشتر در این خصوص به صرافی های ارزهای دیجیتال مراجعه فرمایید به امید سلامتی و توفیق روز افزون حضرتعالی

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : چنانچه اینگونه ارزها توسط حکومت در ایران و یا حکومتهای دیگر در سطوح بین المللی مورد پذیرش قرار گرفته باشد به گونه ای که از غل و غش و فریب و اضرار عمومی به اموال مردم و جهل مصون باشد و در مواقع خاص

مشاهده کامل

سلام. طرفین در عقد بیع ضمن تعیین دقیق ثمن، توافق نمودند ثمن کالا در مدت یکماه تسویه شود و چنانچه خریدار در مدت مذکور ثمن را پرداخت نماید، روزانه درصدی بعنوان خسارت تأخیر تأدیه بپردازد؛ آیا شرط مزبور صحیح و مشروع می باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : این شرط باطل است و اگر در زمان معین ثمن کالا پرداخت نشود فروشنده حق فسخ را دارد و میتواند بعد از فسخ معامله اول مجددا معامله جدیدی با قیمت جدید با خریدار انجام دهد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن