درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

اگر شخصى بر بام كعبه نمازهاى واجب بخواند نماز او چگونه است آيا به طور معمولى است يا كيفيت خاصّى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بر بام كعبه، نمازهاى واجب خوانده نشود و در نمازهاى مستحبّى به پشت بخوابد، ركوع و سجود را با اشاره انجام دهد و يا طورى بايستد كه در جلو او ديوار كعبه قرار بگيرد مثل موردى كه ديوار كعبه بلندتر از سقف باشد.

مشاهده کامل

شخصى بمدّت يازده سال، به يك جهت نماز خوانده، البتّه آن جهت و قبله را از طريق مساجد اهل سنت آن منطقه معيّن كرده، بعد از يازده سال، توسط قبله‏نما معلوم شده كه قبله آن ۹۰ درجه منحرف از قبله صحيح بوده است، در اين صورت نمازهاى گذشته او چه صورت دارد و افرادى كه به عنوان ميهمان در منزل او نماز خوانده‏اند، پس از كشف خلاف، آيا صاحبخانه وظيفه دارد كه به ميهمان¬هاى خود تذكّر دهد يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر انحراف از قبله نود درجه بوده است نه بیشتر و در تشیخص قبله کوتاهی نکرده است اعاده نماز واجب نیست مگر نمازی را که هنوز قضا نشده است و اگر کوتاهی شده است به مقدار امکان باید اعاده شود .

مشاهده کامل

اينجانب هشت ماه قبل، در تهران خانه‏اى خريدم بعداً طبق نظر خودم قبله را تشخيص دادم، سپس فهميدم كه اشتباه كرده‏ام در تشخيص قبله و حدود هفت ماه با قبله غلط نماز خوانده‏ام لطفاً تكليف مرا روشن فرمائيد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر براى بدست آوردن قبله جستجو و تلاش كرده و اشتباه نموده در صورتى كه انحراف از قبله به راست و چپ کمتر از نود درجه است و در خارج وقت فهميد، اعاده لازم نيست ولى اگر در وقت بفهمد، احتياط در اعاده است و

مشاهده کامل

فضانورد مسلمانی که به فضا می رود با توجه به این که هر نود دقیقه یک بار به دور زمین می گردد سمت و وقت نمازش چگونه است ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: سمت قبله چنین فردی زمین است و باید به سمت زمین نماز بخواند و نمازهای واجب خود را به گونه ای تقسیم کند که بداند هر ۲۴ ساعت ۱۷ رکعت نماز در فواصل مختلف به جا آورده است .

مشاهده کامل

حالت قبله در هواپیما و کشتی که در حالت حرکت است چگونه می باشد ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر هواپیما و کشتی غالبا در یک مسیر حرکت می کند و می توان قبله را تشخیص داد به همان جهت نماز خوانده شود و همچنین اگر تغییر جهت می دهد ولی می توان قبله را تشخیص داد باید در حالی که ذکر گفته نشود

مشاهده کامل

شخصی منزلی را خریداری کرده و با اطمینان به همسایگان، قبله را انتخاب کرده است: الف: بعد از مدّتی متوجّه شده که قبله اشتباه بوده و بیش از ۹۰ درجه انحراف داشته است، حکم نمازهایی که خوانده است، چیست؟ ب: اگر با اطمینان به گفته ۲ نفر قبله را تعیین کند و سپس بفهمد کاملاً پشت به قبله بوده است، تکلیفش چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در هر دو مورد احتیاط واجب در اعاده نمازها است.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن