درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

کسی که در نماز جماعت، یک رکعت را درک نکرده، وظیفه‌اش در رکعت آخر امام چیست؟ آیا علاوه بر تشهد، واجب است در سلام امام هم به حالت تجافی بنشیند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : تجافی مأموم در رکعت آخر نماز امام جماعت مستحب است و بهتر است در هنگام سلام امام هم حالت تجافی را رعایت کند.

مشاهده کامل

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته، هنا نسأل استجابة لطلب بعض مقلّديكم: هل تجيز سماحتكم تكرار صلاة العيد جماعة من الإمام نفسه، وهل تجيزون للإمام صلاة العيد رجاء المطلوبيّة في اليوم الّذي لا يجزم أنّه ليس عيدًا، إذ إنّ هناك احتمالًا ولو ضعيفًا بمطابقة رأي مَن أفطر للواقع، ولكنّه وفق رأي مجتهده واجتهاده لا يراه عيدًا.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : لا یجوز للإمام الإئتمام بمن ثبت لدیهم انّه یوم عید و لم یثبت لدی إمام الجماعة انّ تلک الیوم یوم عیدو لو کان برجاء المطلوبیّة.

مشاهده کامل

سلام علیکم ۱.آیا رعایت ادغام نون ساکن و تنوین در حروف «یرملون»، مثلا در «وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ»، یا «مَحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد» (قاعده یرملون) در نماز واجب است؟ ۲.آیا رعایت قاعده اشباع در نماز مثلا در تشهد در کلمه«عَبْدُهُ» واجب است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : ۱_ رعایت ادغام نون ساکن و تنوین در حروف یرملون به مقدار متعارف لازم است بنابر احتیاط واجب ۲_رعایت اشباع در نماز واجب نیست.

مشاهده کامل

سلام علیکم؛ گفته می شود بسم الله هر سوره مختص آن سوره می باشد. فردی به قصد قرائت سوره قدر در نماز بسم الله می گوید بعد منصرف شده می خواهد سوره توحید را بخواند آیا باید دوباره بسم الله بگوید یا بسم الله قبلی که به نیت سوره قدر گفته بود کفایت می کند؟ التماس دعا

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : باید دوباره بسم الله را به نیت سوره توحید بخواند.

مشاهده کامل

سلام و عرض ادب، از نظر جنابعالی نماز جمعه از نماز ظهر کفایت میکند؟ یعنی مقلیدن شما می‌توانند نماز جمعه شرکت کرده و نماز جمعه را بجای نماز ظهر به جا بیاورند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : نماز جمعه کفایت از نماز ظهر نمیکند ولی میتوانید نماز جمعه را بخوانید و سپس نماز طهر را هم بخوانید و اگر امام جماعت شخصا نماز ظهر را بخواند میتوانید برای نماز عصر به او اقتدا کنید.

مشاهده کامل

سلام علیکم؛ سؤالی در مورد نماز استیجاری دارم: ۱. در مواردی که انجام نماز مشروط است، اجیری که نماز را مطابق با آن شرط انجام نداد، تکلیفش چیست؟ ۲. اگر اجیر خاصی تعیین شود و وی ابتدا بپذیرد، ولی بعدا نتواند نماز را انجام دهد، چنانچه به موجر دسترسی نداشته نباشد، تکلیفش چیست؟ آیا می‌تواند با آن مال، فرد دیگری را اجیر کند تا به جای میت نماز بگذارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : ۱_ اگر شرط الزامی بر عهده اجیر بوده است باید به آن شرط عمل شود و مجدد نماز همراه با شرط خوانده شود. ۲_ باید فرد دیگری را اجیر کند تا نمازها را به طور صحیح و شرعی به جا آورد

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن