درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

گاهى برخى حيوانات غير معمول براى معاينه نزد ما آورده مى‏شود كه از نظر نجاست و پاكى مورد سئوال است از اين جمله نژادهاى مخلوطى است كه از اختلاط گرگ و سگ ايجاد شده است انواعى از اين نوع حيوان كه شباهت زيادى به گرگ دارد با توجّه به پاك بودن گرگ بفرمائيد: اين نژاد مخلوط از نظر نجاست وپاكى چه حكمى خواهد داشت؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: حيوانى كه متولّد از دو حيوان است و مخلوطى از نژاد مثلاً سگ و گرگ است، حكم آن تابع اسم آن حيوان است اگر عرفاً آن حيوان گرگ ناميده شود ولو آنكه بعضى از خصوصيات سگ را دارا باشد، حكم گرگ را دارد و پاك

مشاهده کامل

با توجّه به اينكه اخيراً از سگ¬هاى تربيت شده براى تجسّس مفقودين در حوادث استفاده مى‏گردد حكم شرعى نفس سگ و برخورد با امدادگران چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: استفاده از سگ اشكال ندارد ولى در برخوردهاى سگ با انسان اگر رطوبتى هست بايد اجتناب شود و از ترشّحات دهان سگ بايد اجتناب گردد و در صورت نجاست بايد تطهير شود.

مشاهده کامل

در كندوى زنبور عسل جاشكرى كه در وسط شانه‏هاى عسل قرار دارد در آن فضله موش مشاهده مى‏گردد در نتيجه آن شكر مايع موجود نجس مى‏باشد و زنبورها آن شكر نجس را با عسل مخلوط مى‏كنند و قسمتى را هم خود مصرف مى‏كنند و هم چنين آب نجس را از بيرون به كندو براى درست كردن عسل مى‏آورند حكم آن عسل چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر بدانید که عسل مورد مصرف با مایع نجس مخلوط شده است، استفاده از آن برای خوراک جایز نیست ولی اگر آن مایع نجس به مصرف زنبورها می رسد و سپس عسل توسط زنبور تهیه می شود به گونه ای که عسلها با نجاست آمیخته

مشاهده کامل

تجارت با غير مسلمان چه حكمى دارد، گوشت¬ها و كفش چرمى يا لبنياتى كه از كشورهاى غير مسلمان وارد مى‏شود آيا محكوم به نجاست است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: جارت با غير مسلمان اگر موجب تقويت كفر و تضعيف مسلمين شود حرام است، همچنین گوشت و چرم¬هايى هم كه از خارج وارد مى‏شود، اگر مستقيم از كافر گرفته شود، حرام و نجس است ولى اگر در بازار مسلمين به فروش مى‏رسد، اشكال ندارد و

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن