درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

نظر حضرتعالی نسبت به زمین های واگذاری شاه به مردم از طریق اصلاحات اراضی چگونه است؟ آیا در این زمین می شود مسجد، خانه مسکونی و غیره تأسیس نمود؟ اگر چنانچه زمین فوق وقف خاص یا عام باشد چگونه عمل می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: زمین¬هایی که در اصلاحات اراضی به افراد واگذار شده است اگر صاحب مشخّصی داشته است، باید رضایت آنها جلب گردد و الّا افرادی که زمین به آنها واگذار شده، مالک نمی شوند و لذا ساختن مسجد و یا خانه و غیره در زمین مذکور جایز

مشاهده کامل

كتابخانه‏اى با هديه كتاب¬هاى مردم خيّر در يكى از مساجد روستا تشكيل داده‏ايم در اين صورت آيا مى‏شود مقدارى از كتاب¬هائى كه براى كتابخانه خريدارى شده به كتابخانه ديگرى در روستا كه لازم¬تر است ببريم البته صيغه وقف هم خوانده نشده و هديه كنندگان هم نوعاً به عنوان محيط لازم اهداء كرده‏اند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر هديه كنندگان جاى خاصّى را در نظر نداشته‏اند بلكه به عنوان کتابخانه هديه كرده‏اند اشكال ندارد.

مشاهده کامل

از داخل زمين وقفى رودخانه‏اى مى‏گذرد و مردم از درون آن براى استفاده شخصى شن و ماسه مى‏برند اين عمل چه حكمى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر رودخانه جزء وقف نباشد يا اگر وقفى است برداشتن ماسه و شن حالت اصلاحى براى او داشته باشد (یعنی موجب لایروبی رودخانه شود) مانعى ندارد در غير اين صورت برداشتن ماسه خالى از اشكال نيست.

مشاهده کامل

آيا متولّى مى‏تواند اجناس موقوفه مسجد و حسينيه را به ديگران به صورت امانت بدهد و هزينه آن را براى اين اماكن دريافت كند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه وقف در جهت خاص باشد نمیتوان این کار را نمود، ولى اگر معصيت كردند و آن را خارج نمودند، بايد اجرت آن را گرفته و صرف در محلّ وقف نمايند.

مشاهده کامل

جزءهاى قرآن را بعضى وقف خاصّ مى‏كنند و براى مجالس فاتحه جزوه‏اى وجود ندارد، آيا مى‏توان از آن جزوات خارج از محلّ وقف استفاده كرد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: جايز نيست مگر وقف براى اينگونه موارد باشد كه بتوان آن را خارج كرد و در صيغه وقف، مختصّ به محلّ مخصوصى نشده باشد.

مشاهده کامل

آيا مى‏توانيم از درآمد موقوفه، غير از مسجد و حسينيه و كربلا در امور ديگر صرف نمائيم؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتى كه زمين در جهت امور خيريّه وقف شده باشد در هر موردى كه شرعاً امور خيريّه باشد، مى‏توان صرف نمود و اگر در جهت خاصّى وقف شده بايد در همان جهت خاصّ صرف شود.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن