درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

فرزند پذیران به منظور آتیه کودک اموالی را به فرزند خوانده ای (بی سرپرست یا بد سرپرست) هبه می کنند دغدغه ای که پیش روی فرزند پذیران است این است که اگر فرزند خوانده فوت کند اموال شرعاً یا به حاکم شرع میرسد یا به بد سرپرستان که ولی خاص کودک هستند. چه راهکار یا راه حل شرعی برای این که در صورت فوت فرزند خوانده اموال آنان به خودشان (فرزند پذیران) برگردد وجود دارد؟ و این راه حل، در صورتی که عین مال تبدیل شده باشد چه حکمی دارد و در صورتی که فوت فرزند خوانده در زمان صغر یا کبر باشد چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در فرض فوق برای فرار از تبعات آن و بازگشت مال به فرزند پذیران می توان صلح عمری انجام داد. به این معنا که فرزند پذیر مال را به فرزند خوانده مصالحه کند تا فرزند خوانده تا پایان حیات خود استفاده کند اما از ملکیت

مشاهده کامل

اینجانب در بحبوبه انقلاب اسلامی در خارج از کشور به تحصیل مشغول بوده ام و پدر و مادرم زرتشتی بوده ولی از همان عنفوان سن بلوغ علاقه و اشتیاق به دین مبین اسلام داشته و در فیلادلفیا با آشنایی که با دوستان و دانشجویان رشته مدیریت و مسلمان داشتم و علیرغم اینکه پدر و مادرم زرتشتی بودند به دین مبین اسلام تشرف یافته و شهادتین را همان موقع جاری کردم و در سال ۸۳ هم در خدمت یکی از مراجع عظام تقلید مجدداً شهادتین را گفته ام. آن زمان پدرم ولایتاً اموالی را بنام اینجانب ابتیاع نموده است. اموالی که پدر مستقلاً بنام و برای فرزندش (اینجانب) خریداری نموده و الان قصد انتقال مال خود را دارم، آیا می توان این املاک را جزء اموال پدر محسوب نمود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: این اموال جزء اموال شما محسوب می شود مگر آنکه دلیل قاطعی دلالت کند که مالکیت ملک مورد نظر از اموال پدر محسوب می شود البته در صورتیکه پدر از دنیا رفته باشد و ورثه مسلمانی غیر شما نداشته باشد تمام اموال او به شما

مشاهده کامل

الف: اگر از جد و جدّه ای که هر دو بهائی هستند، فرزند ذکوری متولّد شود و آن فرزند ذکور بعد از زمان بلوغ نیز مسلمان نشده باشد و همچنان بهائی باشد آیا از نظر شرعی در باب ارث، فردی مرده محسوب می شود؟ ب: اگر این فرزند ذکور دارای پسری مسلمان باشد در آن صورت احکام ارث در قبال این نوه مسلمان چگونه است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف: خیر. ب: آن نوه مسلمان از کافر ارث می برد و با وجود ورثه مسلمان، ورثه کافر ارث نمی برد.

مشاهده کامل

الف: اگر از جد و جدّه ای که هر دو کافر هستند فرزند ذکوری متولّد شود آن فرزند ذکور، بعد از بلوغ نیز به دین اسلام مشرّف نشده باشد و همچنان کافر باشد اگر چه آن فرزند ذکور هنوز زنده است، از نظر شرعی فردی مرده محسوب می شود؟ ب: اگر این فرزند ذکور دارای پسری مسلمان باشد در این صورت احکام ارث در قبال این پسر مسلمان به چه صورت خواهد بود؟ ج: اگر از جد و جدّه ای که هر دو مرتد هستند، فرزند ذکوری متولّد شود و آن فرزند ذکور بعد از زمان بلوغ نیز مسلمان نشده باشد و همچنان کافر باشد آیا از نظر شرعی در باب ارث، فردی مرده محسوب می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف: خیر، فرد مورد نظر انسان زنده است و احکام زنده بر او بار می شود. ب: مسلمان از کافر ارث می برد ولی کافر از مسلمان ارث نمی برد. ج: اگر این جد و جدّه، وارث مسلمانی ندارد اموال آنها به حاکم شرع می

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن