درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

منظور از وطن شرعى چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: به نظر ما وطن شرعى ثابت نيست و ملاك، همان وطن عرفى است يعنى شخص تصميم داشته باشد در يك جائى بيش از دو سال بماند و مدّتى در آنجا سكونت كند كه عرفاً بگويند مى‏خواهد در آنجا زندگى كند كه وطن او محسوب مى‏شود.

مشاهده کامل

اگر شخصى شهرى را به عنوان وطن اتّخاذ كرد، آيا از همان ابتداى سكونت نماز را تمام بخواند يا حكم ديگرى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بايد در اوّلين مرتبه قصد اقامه کرده و نزدیک یک ماه بماند تا عرفاً صدق كند كه مى‏خواهد در آن مكان زندگى كند، كه در اين صورت مى‏تواند از ابتداء نماز را تمام بخواند.

مشاهده کامل

كسى كه در روستا زندگى مى‏كند و در شهر خانه‏اى خريده است و خانه شهر را اجاره داده است و هر چند وقت به شهر مى‏رود براى دريافت اجاره خانه، نماز و روزه اين شخص چگونه مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: صرف داشتن خانه در شهر موجب صدق وطن نمیکند و بايد نماز را شكسته بخواند و روزه هم نمى‏تواند بگيرد.

مشاهده کامل

اينجانب در فصل زمستان يعنى ايّام درس در شاهرود زندگى مى‏كنم و وقتى كه مدارس تعطيل مى‏شود بر مى‏گردم به روستايم آيا مى‏توانم شاهرود را وطن خود قرار دهم حكم نماز و روزه‏ام در شاهرود چگونه مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر در ايّام درسى كه نزديك ۹ ماه است در شاهرود هستيد حكم وطن دوّم را دارد.

مشاهده کامل

پدر و مادرى كه ساكن شاهرود هستند براى زيارت به مشهد مى‏روند در مشهد خداوند به اينها فرزندى عطا مى‏كند آيا مشهد زادگاه و وطن اوّل اين فرزند است يا زادگاه پدر و مادر، توضيح فرمائيد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: صرف تولّد در یک شهر صدق عنوان وطن نمیکند بلکه باید عملاً در آن شهر زندگی کند تا صدق وطن کند

مشاهده کامل

دانشجويانى كه مدّت ۴ سال يا بيشتر در غير وطن خود مشغول تحصيل هستند، آيا محلّ تحصيل حكم وطن را دارد؟ و نماز و روزه آنها چه حكمى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: با فرض مذكور حكم وطن را دارد و نماز او تمام است مگر عملا استقرار در آن مکان نداشته و رفت وآمد داشته باشند.

مشاهده کامل

طلاّب، دانشجويان و سربازان در شهر غير وطن اصلى راجع به نماز و روزه چه حكمى دارند، آيا قصد لازم است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر قصد دارد مدّت دو یا جند سال در شهرى بماند، مى‏تواند آنجا را وطن قرار دهد و نمازش را تمام بخواند، ولى نسبت به سرباز مشكل است زيرا ماندن او به اختيار خودش نيست و لذا بايد قصد نمايد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن