درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

جهت روزه گرفتن روزه معيّن در تنگى وقت بايد تيمّم كرد همچنين وقتى كه طهارت آبى متعسّر و يا متعذّر باشد مراد از تنگى وقت چه مقدار زمانى كه نسبت به اذان صبح باقى مانده مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: تنگى وقت يك امر شخصى است كه در مورد افراد مى‏تواند تفاوت داشته باشد مثلاً ممكن است شخصى جهت تهيّه آب و غسل ده دقيقه وقت لازم داشته باشد كه وقت این مقدار را هم ندارد و لذا وقت براى او تنگ است و ديگرى

مشاهده کامل

اگر فرد جنب در ماه مبارك رمضان از خواب بيدار شود و وقت تا اذان صبح تنگ است كه اگر بخواهد سحرى بخورد نمى‏رسد غسل كند و از آن طرف بدون سحرى روزه براى او دشوار است آيا مى‏تواند سحرى بخورد و قبل از اذان تيمّم كند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: وظيفه او غسل كردن است ولى اگر سحرى بخورد و غسل نكند و نزديك اذان صبح كه وقت براى غسل نيست، تيمّم نمايد، روزه او صحيح است ولى معصيت كرده است.

مشاهده کامل

شخصى سحرى خورد در حالى كه يك ساعت به اذان صبح مانده و مى‏داند اگر بخوابد، جنب مى‏شود، آيا مى‏تواند بخوابد و اگر خوابيد و جنب شد و بعد از اذان صبح بيدار شود، آيا روزه‏اش صحيح است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتى كه خوابيدن ضرورت دارد، مى‏تواند بخوابد و الاّ نبايد بخوابد واگر خوابيد و خواب براى او ضرورت داشت، روزه او صحيح است و در غير اين صورت بايد روزه را قضا كند.

مشاهده کامل

اگر شخصی به دلیل خستگی در حالی که جنب است غسل جنابت را به تعویق اندازد و تا اذان صبح به طول بیانجامد آیا روزه فردایش باطل است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر عمداً غسل را به تأخیر انداخته است تا وقت صبح داخل شود، روزه باطل است و باید قضا کند و کفّاره عمد دارد. البته اگر قبل از اذان صبح تیمّم کرده است روزه صحیح است ولی بواسطه تأخیر غسل گناه کرده است. همچنین اگر

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن