درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

استفاده از ترقّه و مواد قابل انفجار و ساخت و خرید و فروش آنها اعم از اینکه موجب آزار و اذیّت شوند یا نشوند چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر موجب ایذاء و آزار مردم می گردد حرام است ولی در صورتی که در جاهای مناسب استفاده می شود که موجب ایذاء مردم نمی شود و خطری هم نداشته باشد، اشکال ندارد.

مشاهده کامل

با توجه به وجود دستگاه¬های الکترونیکی که امکان ضبط صدا یا عکس برداری و یا فیلم برداری از افراد را به آسانی فراهم کرده است؛ حکم ضبط صدای افراد بدون اجازه آن ها در فروض ذیل چیست؟ الف) در صورتی که ضبط کننده صدا و یا تصویر یکی از طرفین در مکالمه باشد. ب) در صورتی که ضبط کننده صدا یا تصویر شخص ثالث باشد؟  

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر نهی نکرده باشند و ناراضی نباشد و یا موجب آزار و اذیت فردی که صدا و یا تصویر او ضبط می شود، نگردد اجازه لازم نیست و تفاوتی بین خود شخص و یا شخص ثالث نمی کند.

مشاهده کامل

چاپ، توزیع و خرید و فروش عکس و پوستر زنان سربرهنه یا بدحجاب و بزک شده خواننده و هنرپیشگان و نصب آنان در منازل یا وسایل نقلیه چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که عکسها از زنان مسلمان است و مردم آنها را می شناسند، تمام موارد ذکر شده حرام است و اگر برای زنان غیر مسلمان است، چنانچه باعث مفسده می گردد، حرام می باشد.

مشاهده کامل

ملاک حرام بودن تماشا و خرید و فروش فیلم ها و نشریّه ها چیست؟  

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: فیلم¬هایی که عفّت عمومی جامعه را خدشه دار و بی بند و باری را ترویج می کند و به اصول و فروع مسائل شرعی دید منفی ایجاد می کند و باعث تهییج شهوت می گردد، حرام است و نشریات نیز همین حکم را دارند.

مشاهده کامل

شغل بعضی افراد ساختن طبقات چوبی است. گاهی بعضی افراد از ما می خواهند که طبقات چوبی را برایشان بسازیم که برای حمل مشروبات حرام استفاده می شود و اگر قبول نکنیم چه بسا دچار مشکل می شویم چراکه تعداد مراجعات در روز برای اینگونه طبقات تکرار می شود. آیا ساختن این طبقات خواه موجب حرج شود یا نه، حرام است ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر استفاده طبقات چوبی منحصراً برای حمل مشروبات حرام نیست بلکه گاهی اوقات از این طبقات برای حمل مشروبات استفاده می شود، اشکالی ندارد.

مشاهده کامل

دو نفر به قصد سرقت وارد منزلی شده و یکی از آنها یک قطعه طلا را سرقت می نماید، لکن معلوم نیست کدام یک از آنها مرتکب سرقت شده است. الف: مسؤلیت ردّ مال بر عهده کدام یک از این دو نفر می باشد؟ ب: آیا مسؤلیت ردّ مال به نحو تضامن است یا به نحو تساوی و یا با قرعه معلوم می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف) در فرض سئوال به عهده هر دو نفر است. ب) به نحو تساوی باید پرداخت کنند.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن