درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

چنانچه در معامله‏اى فضولى كه مشترى جاهل به مالكيت غير است با گذشت چند سال و افزايش چندين برابر قيمت¬ها (بدون اينكه مشترى هزينه‏اى در مورد معامله كرده باشد) مثمن توسط مالك كشف و ردّ شود بفرمائيد: الف – فضول در ردّ ثمن ضامن چه مبلغى مى‏باشد مبلغ حين‏المعامله يا حين الردّ؟ ب – در اين صورت آيا فرقى بين علم و جهل مشترى وجود دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف – اگر در اين معامله مشترى خسارتى متحمّل گرديد بايد فضول آن را پرداخت كند ولى بايد قيمت همان مقدار حين معامله محاسبه گردد مگر آنكه افزايش قيمت¬ها موجب كسر و خسران فراوان باشد كه بايد محاكم بين مشترى و فضول مصالحه‏اى ترتيب دهند.

مشاهده کامل

شخصى ملك و زمين خود و شركايش را به كسى مى‏فروشد و مى‏گويد حقّ شركايم را از زمين شخصى ديگر خودم مى‏دهم آيا اين معامله صحيح است كه بايع حقّ شركاء را از زمين شخصى خود بدهد و آيا شركاء حقّ ادّعايى نسبت به مشترى را دارند يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اين معامله فضولى است و اگر مالك، اين معامله را اجازه دهد معامله صحيح است و قيمت زمين را از مشترى مى‏گيرد و يا اگر قيمت را بايع گرفته است بايد رضايت مالك را جلب كند.

مشاهده کامل

شخصى كه شريكش غايب است زمين خود و شريكش را با كس ديگرى معامله مى‏كند و قرار مى‏گذارد كه هر زمان شريكم آمد وى را با اين معامله راضى مى‏كنم وقتى شريك آمد راضى نشد مى‏تواند معامله را به هم بزند يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: معامله به نسبت سهم شریک فضولى است و اگر صاحب مال آن را ردّ كرد معامله باطل است.

مشاهده کامل

شخصى در جريان معاملات مختلف با شركت غير دولتى چند عدد چك از آن شركت در اختيارش قرار گرفته، در حالى كه شركت فكر مى‏كرد معادل مبلغ آن چك¬ها را كه مجموعاً پانزده ميليون و نيم است به اين شخص بدهكار است، ولى خود اين شخص مى‏دانست و اعتراف دارد كه طلب ندارد و شركت پول بدهكار نيست، اين شخص در اثر نياز شديد به مغازه‏اى، مغازه‏اى را جمعا به مبلغ شانزده میلیون تومان میخرد و چکهای شرکت را بابت خرید مغازه میدهد و مقداری هم از مال خود میگذارد حال این سئوالات مطرح می شود: الف – به وسیله چك¬هايى كه طلب واقعى وى از شركت نبوده اين مغازه خريدارى شد، آيا اين شخص مالك مغازه مى‏شود يا خير؟ ب – براى خروج اين شخص از بدهى به شركت، آيا پرداخت همان پانزده ميليون و نيم كفايت مى‏كند، يا اين كه در اين مدّت چهار سال كه پول شركت را تصاحب كرده به صورت خريد مغازه وظيفه ديگر دارد؟ ج – در اين مدّت چهار سال، بعضى از صاحبان سهام شركت، سهام خود را فروخته‏اند و يا مرده‏اند، آيا نسبت به آنان چه وظيفه‏اى دارد و اگر به همان دفتر و مدير عامل شركت به حساب شركت بدهى خود را پرداخت كند، كافى است؟ د – كسانى كه جديداً از اين شركت سهام خريدارى كرده‏اند، آيا آنها هم بهره‏اى از اين پول خواهند داشت؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف – اگر معامله به صورت كلّى واقع شده، يعنى مغازه را خريد و بعداً در پرداخت ثمن، چك و پول نقد را تحويل داده، در اين صورت تمام مغازه مال خودش است و اگر به عين مبلغ چك¬ها و پول نقد، معامله نموده معامله

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن