درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

قانون مربوط به جاده ها صریحاً برای آنها در املاک مجاور حریم مقرر می دارد. و یا مقررات برق برای کابل هایی که از املاک مردم عبور می کند، حق ارتفاق پیش بینی می کند، و همچنین لوله نفت و گاز و علامات جغرافیایی که بر خانه ها و برای اماکن مسکونی و مستغلات نصب می شود. سؤال: ۱- با توجه به اینکه حق ارتفاق مزبور محدودیت هایی را برای املاک شخصی و موقوفات بوجود می آورد و خساراتی را متوجه آنها می کند، بفرمایید آیا دولت موظف به جبران خساراتی که از این ناحیه متوجه مالکین یا موقوفات می شود، می باشد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: سازمانها و ارگانهایی که از حق ارتفاق استفاده می کنند هر گونه ضرر و زیانی را متوجه املاک خصوصی و شخصی و یا موقوفات می کنند واجب است جبران کنند.

مشاهده کامل

اگر سالهای قبل موقوفه ای به منظور تبدیل به احسن با اختیاراتی که در وقفنامه برای متولی لحاظ شده و اصرار متولی و اداره کل اوقاف شهرستان و تأیید مقامات سازمان بفروش رفته باشد و بعداً پس از مدتی طولانی بنا به دلایلی فروش موقوفه غیر شرعی اعلام شده و خریدار در تمام مراحل حسن نیّت داشته باشد آیا اداره اوقاف ضامن جبران خسارت وارد شده می باشد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه متولی اقدام به فروش موقوفه بدون تجویز شرعی کرده است، متولی ضامن جبران خسارات وارده به خریدار می باشد، مگر اینکه اوقاف، متولی را اجبار به فروش نموده باشد که در این صورت اوقاف ضامن جبران خسارات است.

مشاهده کامل

آیا اگر شخصی زمینی را برای ساخت مسجد وقف نماید می تواند برای آن مسجد متولی تعیین کند؟

جواب: از آنجایی که وقف زمین برای مسجد باید فی سبیل الله باشد و در حقیقت اینگونه وقف، فکّ ملک است لذا مالک زمین بعد از وقف اختیار آن را ندارد و اگر هم متولی تعیین کند، این کار باید با اجازه حاکم شرع و مجتهد جامع الشرائط باشد.

مشاهده کامل

شخصی بخشی از زمین مسکونی خود را برای احداث مسجد و حسینیه وقف نمود، با توجه به اینکه زمین برای احداث مسجد و حسینیه وقف شده آیا متولیان می توانند در زیر زمین آن بدون اذن واقف درمانگاه تأسیس نمایند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه خود زمین وقف مسجد یا حسینیه شده است، نمی توان در آن زمین درمانگاه ساخت، اما اگر زمین برای ساخت مسجد یا حسینیه قرار داده است که بعد از ساخت وقف شود می توان در زیر زمین آن درمانگاه ساخت مشروط بر اینکه بصورت

مشاهده کامل

ملکی وقف عام است که از منفعت آن به مصارف نیات وقف می رسد. مدتی است قسمتی از ملک در مسیر طرح کمر بندی قرارگرفته است. اداره تصرف کننده طبق قانون باید اجاره پرداخت نماید یا ملک تبدیل به احسن گردد. از آنجائیکه اجاره بها بسیار اندک است و به هیچ عنوان تکافوی نیات واقف را نمی نماید، آیا حضرتعالی فروش ملک به اداره تصرف کننده به جهت تبدیل به احسن را در راستای مصلحت موقوفه جایز می دانید یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: فروش ملک وقفی در حالت اولیه جایز نیست و حرام می باشد مگر اداره مذکور اجبار بر فروش کند که در این صورت اگر فروش ملک و تبدیل آن به احسن به صلاح وقف است، اشکال ندارد.

مشاهده کامل

فرد خیری، منبری را برای مسجد وقف نمود که فوت نموده است. این منبر ارتفاع بلندی دارد. برای سخنرانان سخت است که بالای آن قرار گیرند لذا در پله دوم یا سوم قرار می گیرند. آیا می شود این منبر را تا حد معمول کوتاه کرد تا قابل استفاده باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر امکان استفاده از آن و لو در مسجد دیگری وجود دارد باید در مسجد دیگر استفاده کنند ولی اگر امکان استفاده از آن وجود ندارد و موجب از بین رفتن می شود، کوتاه کردن آن اشکال ندارد.

مشاهده کامل

اهالی روستا اقدام به تخریب ساختمان قدیمی مسجد روستا نموده و در صدد ساخت مجدد آن می باشند. بانیان ساخت مسجد جهت پر نمودن و زیرسازی پایه مسجد اقدام به خاک برداری از محوطه قبرستانی قدیمی نموده اند که متروکه بوده و سالهاست که اموات در آن دفن نمی شوند. این امر موجب نبش تعداد زیادی از قبور مسلمین شده و بقایای اجساد در زیر مسجد به همراه خاک و سنگ حمل و دفن گردیده اند. خواهشمند است بفرمایید حکم ادامه ساخت مسجد و در صورت ساخت حکم عبادت در آن چگونه است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر قبرستان وقف برای دفن اموات باشد از اهالی روستا و وقفیت آن محرز باشد نمی توان برای ساخت مسجد در آن تصرف نمود مگر جزو حیات مسجد باشد. ولی اگر قبرستان وقف نباشد تصرف در این ملک برای خاک برداری مسجد و دفن بقایای

مشاهده کامل

برای بعضی مساجد و حسینیّه ها تعداد زیادی ساعت و یا وسائل مستعمل و غیر مستعمل را وقف می کنند در صورتی که مسجد لازم نداشته باشد می توان آنها را تبدیل به احسن کرد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر بتوانند عین مال را به مسجد دیگری بدهند تا استفاده شود اولویت دارد و الا میتوانند بفروشند و با پول آن وسائل مورد نیاز بخرند و وقف نمایند.

مشاهده کامل

مکانی به مساحت ۱۰۸۰ متر مربع در حاشیه شهر ایوانکی در محل شهرک قدس ایوانکی، حدود بیست سال پیش ساخته شده که جهت رجوع اهالی در خصوص مسائل دینی می باشد ولی صیغه ای در این رابطه قرائت نگردیده است امّا بین مردم، مشهور به حسینیّه امام رضا گردیده است و در حال حاضر در آن نماز جماعت و دیگر شعائر اسلامی برگزار می گردد. با عنایت به اینکه فاصله این مکان تا مسجد جامع شهر زیاد است و مشکلات فراوانی برای ایّاب و ذهاب اهالی جهت اقامه نماز و کسب ثواب مسجد ایجاد می نماید آیا می توان تمام یا حداقل قسمتی از آن را به عنوان مسجد صیغه خوانده تا مورد استفاده مردم قرار گیرد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که مکان مذکور جهت مسائل دینی افتتاح شده و جهت خاصّ حسینیّه وقف نشده باشد می توان مقداری از مکان را وقف مسجد نمود.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن