درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

كسى يك هكتار زمين گرفته مثلاً شش دوم كار از عامل و زمين از صاحب زمين، بعد از كاشت محصول، عامل در حالى كه مقدارى هم كار كرده به دلائلى زمين را رها كرده و رفته در صورتى كه قرار بوده كه محصول را به عمل بياورد آيا در اين صورت اجرت المثل را صاحب زمين ضامن است يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر از محصول فوق برداشت شده است بايد سهم عامل به همان مقدار كه كار كرده پرداخت شود.

مشاهده کامل

افرادى مشتركاً درّه‏اى را كه چراگاه آهوان و كوه عام و بلد مالك بوده براى خودشان زمين ساخته و چراگاه حيوانات اهلى درست كرده‏اند داروغه كه قلدر بوده مقدارى از زمين¬هاى فوق را به عنوان چراگاه اسب خود براى خود اختصاص داده و بقيّه را براى خود و ديگران قرار داده است آيا اين مقدار اختصاص براى او حلال است يا نه؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: لازم به ذكر است اگر زمين¬هاى مذكور جز مرتع-هايى باشد كه معمولاً احتياج به ترميم و آباد كردن ندارد تمام كسانى كه اين زمينها را تصرّف كرده‏اند، بايد ازحاكم شرع اجازه بگيرند ولى اگر زمين¬ها مرتع بالاصاله نباشد و افراد مذكور آباد كرده‏اند و همه

مشاهده کامل

با توجّه به مادّه ۱۸۳ قانون تجارت شركت نسبى را به شرح زير تعريف مى‏كند كه: شركت نسبى شركتى است كه براى امور تجارتى در تحت اسم مخصوص بين ۲ يا چند نفر تشكيل و مسئوليت هر يك از شركاء به نسبت سرمايه‏اى است كه در شركت گذاشته‏اند آيا اين تعريف با قوانين فقهى مطابقت دارد يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: از نظر فقهى اشكال ندارد.

مشاهده کامل

شركت تعاونى مصرف شركتى است كه براى مقاصد ذيل تشكيل مى‏شود: ۱ – فروش اجناس لازمه براى مصارف زندگى اعمّ از اينكه اجناس مزبور را شركاء ايجاده كرده يا خريده باشند. ۲ – تقسيم نفع و ضرر بين شركاء به نسبت خريد هر يك از آنها. حال آيا اين تعاريف با قوانين فقهى مطابقت دارد يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر شركت تعاونى توليد بنحوى است كه صاحبان حِرَف دست‏آوردهاى خود را در مكانى جمع مى‏كنند و بفروش مى‏رسانند و حقّ العمل هم براى فروشندگان در نظر گرفته مى‏شود و هر شريك بمقدار جنسى كه از آنها بفروش مى‏رسد، سود و زيان به همان نسبت

مشاهده کامل

سه نفر شريك، زمينى را به طور مشاع مالك هستند، يكى از آنها بخشى از زمين را آباد كرده، آيا دو نفر ديگر مى‏توانند ادعاى حقّ كنند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتى كه با اذن شركاء ديگر بوده است، اين قسمت آباد شده به طور مساوى متعلق به همه شركاء است و مقدارى را كه هزينه كرده است از ديگر شركاء به نسبت سهمشان دريافت كند همچنین اگر بدون اذن آنها بوده است دیگر شرکاء

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن