درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

آیا فرزند خوانده که برای او از طرف پدر خوانده شناسنامه اخذ شده بعد از فوت پدر خوانده از او ارث می برد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: فرزند خوانده از نظر شرعی از پدر خوانده و همچنین از مادر خوانده ارث نمی برد بلکه از پدر و مادر حقیقی خود ارث می برد مگر آنکه در زمان حیات، چیزی را به او بخشیده باشند و یا چیزی را در حد ثلث اموال،

مشاهده کامل

شخصی مالک شش دانگ یک باب خانه بوده است. ایشان الان فوت نموده و فاقد ورثه می باشد. وی در زمان حیات، راجع به کلیّه اموال خود از جمله این خانه، الفاظ ذیل را استعمال نموده اند: «این خانه برای مهران و خانواده اش است. من که غیر از اینها کسی را ندارم. باید کفن و دفن مرا انجام دهد و مرا از زمین بلند کند… بیایید این سند خانه را بگیرید و کارهای انتقال را انجام دهید تا به نامتان بزنم … اینها جای اولاد من هستند. من که کسی را ندارم. وارث ندارم. اینها خانواده من هستند و هر چیزی دارم برای اینهاست… اینها خیلی برایم زحمت کشیده اند مثل بچّه های خودم هستند» آیا با توجّه به این جملات، ما حقّی نسبت به اموال آن مرحوم داریم؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که فاقد ورثه باشد به مقدار ثلث اموال این میّت، به آقای مهران (که ایشان به نحوه ذکر شده وصیّت کرده بود) می رسد و باقی اموال مربوط به حاکم شرع است.

مشاهده کامل

زمینی است که برخی از مردم می گویند ملک جدّ فردی می باشد و برخی دیگر می گویند یک بار جدّ وی در آن تصرّف زراعتی کرده است. اکنون ورّاث مرحوم آن را فروخته اند و سهم الارث وی را فرستاده اند. این شخص در ملکیّت جدش بر آن زمین مشکوک است. آیا می تواند در مالی که به عنوان ارث به وی داده اند تصرّف کند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید حمل بر صحّت کند و مالی که به او رسیده، از اوست مگر کسی مدّعی باشد که باید در محکمه اسلامی حکم شود.

مشاهده کامل

زن و شوهری در زمانی که فرزندشان ۶ یا ۷ ماهه بوده از یکدیگر طلاق می گیرند و پس از آن، این فرزند در خانه پدر و همراه با نامادری زندگی می کرده است. چندین سال بعد، این فرزند به جبهه رفته و شهید می شود. آیا نامادری این شهید، از حقوق و مزایایی که به پدر و مادر شهید می دهند به عنوان مادر شهید می تواند استفاده نماید؟ آیا این حقوق، جزء ارث شهید حساب می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: حقوق و مزایای بنیاد شهید، جزو ارث نیست و باید طبق قانون بنیاد شهید عمل شود. اگر بنیاد شهید این مزایا را به کسی که آن شهید را بزرگ کرده و شهید در خانه او بوده، می دهد عدم رضایت مادر واقعی شهید اشکالی را

مشاهده کامل

آیا مهریّه ای که در سند ازدواج قید شده است می بایست بعد از فوت زوج و در زمان تقسیم ارث، تحویل عروس شود یا اینکه عروس می تواند فعلاً تحویل نگیرد و هر موقع که نیاز داشت از آن بهره ببرد و دیگران حقّ اعتراض نداشته باشند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید نصیب عروس پرداخت شود مگر اینکه خود عروس راضی باشد که ورثه، آن را در اختیار بگیرند و هر زمان نیاز داشت به او تحویل دهند.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن