درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

كسى بعد از گفتن تكبيرة الاحرام نماز، در حالى كه هنوز وارد خواندن سوره حمد نشده است اگر در صحّت تلفّظ تكبير شكّ كند وظيفه‏اش چيست؟ آيا بايد نماز را به هم بزند و دوباره تكبير بگويد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: به احتياط واجب بايد نماز را تمام كند و دوباره اعاده نمايد و اگر حالت وسواس دارد اعتنا به شک خود نکند.

مشاهده کامل

اگر مأموم در بين نماز جماعت، قبل از ركوع رفتن امام يقين پيدا كند كه تكبيرة الاحرام را نگفته آيا واجب است در اين حالت تكبيرة الاحرام را بگويد يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر يقين پيدا كند كه تكبيرة الاحرام را نگفته، بايد تكبيرة الاحرام بگويد چون هنوز وارد نماز نشده است.

مشاهده کامل

كسى كه در گفتن تكبيرة الاحرام، وسواس دارد و براى اين كه صحيح بگويد چند بار آن را تكرار مى‏كند آيا نمازش صحيح است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: عمل از روى وسواس حرام است و لذا نبايد انسان كارى كند كه به وسواسى‏گرى منجر گردد و امّا در مورد تكبيرة الاحرام اگر چند مرتبه تكبيرة الاحرام بگويد، موجب بطلان نماز است و لذا راهى جز اين كه بعد از هر تكبيرى، صورت را

مشاهده کامل

افرادی که زبان مادری شان آذری است و قدری لهجه دارند ذکر «الله اکبر» را به گونه¬ای که می باشد نمی توانند ادا کنند. اگر به همین صورت بگویند کفایت می کند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید سعی کنند تلفّظ آن را صحیح ادا کنند و اگر لهجه آنها به گونه¬ای است که به غیر صورت خاص خودشان، نمی توانند تکبیر بگویند همانگونه کفایت می کند.

مشاهده کامل

آیا استقرار برای تکبیر در نماز شرط است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: لازم است که انسان در حال تکبیر الاحرام و ذکرهای واجب نماز از ابتدای نماز تا انتها، طمأنینه داشته باشد یعنی بدن او آرام باشد و تکان نخورد لکن حرکت مختصری که محسوس نباشد مضر نیست، چنانکه در ذکرهای مستحب نماز ـ اگر به قصد

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن