درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

روستايى دو جاده دارد، يكى به طرف شهر ۲۱ كيلومتر و ديگرى ۲۵ كيلومتر است، اگر شخصى موقع رفتن از طرف ۲۱ كيلومتر برود و موقع برگشتن بعد از ظهر از طرف ۲۵ كيلومتر برگردد، نماز و روزه او چه حكمى دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر مسیر رفتن او به مقدار مسافت شرعی نرسد نماز او تمام است حتی اگر در مسیر برگشت به مقدار مسافت شرعی برسد لذا در فرض مزبور نماز او تمام خواهد بود.

مشاهده کامل

مبدأ و مقصد مسافرت كجا مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: آخرين خانه‏هاى شهر اوّل مبدأ مسافرت است ولى در مقصد تفاوت مى‏كند اگر هدف او نقطه معيّنى از شهر است همان نقطه انتها مسافت است ولى اگر خود شهر هدف است اوّل شهر، انتهاء مسافت است.

مشاهده کامل

شخصى از وطن خود به قصد كوه‏نوردى حركت مى‏كند، البتّه قصدش اين است كه تا بالاى كوه برود اگر مستقيم برود ۲۲/۵ كيلومتر نمى‏شود، لذا به صورت مارپيچى و معوّج مى‏رود، وقتى كه به بالاى كوه مى‏رسد ديوار شهر را مى‏بيند ولى اذان را نمى‏شنود، وظيفه او نسبت به نماز و روزه چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در فرض مزبور بايد نماز را شكسته بخواند و روزه نيز نگيرد، چون ملاك در پنهان شدن ديوارها، به صورت متعارف است كه در زمين مسطّح باشد.

مشاهده کامل

مسافری که به وطنش بر می گردد وقتی که دیوار وطن خود را ببیند امّا صدای اذان آن را نشنود و یا بالعکس، تکلیف نماز و روزه او چه می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید نماز را شکسته بخواند و احتیاطا هم شکسته و هم تمام بخواند و روزه نمیتواند بگیرد گرچه احتیاطا امساک کند و سپس روزه را قضا نماید.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن