درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

حریم خانه افراد چه اندازه است و آیا حقی در آن دارند ؟ مانند جایی که همسایه ای با پارک ماشین خود در کنار دیوار همسایه و آژیر بی موقع دزدگیر و بوی بنزین و…. مایه آزار و اذیت خانه مجاور می شود ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: با توجه به مسائلی که امروزه در شهرها معمول است که کوچه و خیابانها در مالکیت شهرداری ها قرار دارد، بحث حریم همانند گذشته مطرح نیست ولی نباید تصرف دیگران به گونه ای باشد که عرفا موجب آزار همسایه باشد.

مشاهده کامل

آیا مسئولان و مدیران مجتمع های مسکونی (آپارتمان ها) مجاز هستند که پرداخت به موقع مبلغ نگهداری (شارژ) را به یک قیمت و پرداخت با تأخیر آن را به قیمت بالاتر اعلام کنند ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه این امر مورد توافق اکثر اعضای آپارتمان باشد و به عنوان قانون آپارتمان و مجتمع مسکونی باشد، اشکال ندارد .

مشاهده کامل

در ساختمانی دارای بیش از ۲۰ واحد آپارتمان مدیر ساختمان با موافقت اکثریت مالکین مبادرت به نصب دوربین و ضبط تصاویر اشخاصی که وارد یا خارج می شوند نموده است. برخی مالکین خانم با این کار مخالفت میکنند. حکم مسئله را بیان فرمایید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتیکه نصب اینگونه دوربین ها از جهات امنیتی و دیگر موارد عقلایی ضرورت داشته باشد، رضایت اکثریت کفایت می کند و زنان باید هنگام ورود و خروج خود را حفظ کنند چون مشاعات اختصاص به فرد خاصی ندارد و جزو حریم خصوصی نیست.

مشاهده کامل

در ساختمان آپارتمانی اگر شیئی که اختصاص به یکی از واحدها دارد ولی در دسترس مالک آن نیست (مثل لوله های آبی که از پایین در کانال می باشد یا سیم برق و….) خراب شده و به ملک ساکنین دیگر خسارت وارد نماید پرداخت هزینه خسارت به عهده کیست ؟ (در صورتی که قصور از سازنده نباشد)

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر عرفا خرابی مستند به مالک باشد باید مالک، ضرر و زیان همسایگان را تدارک کند.

مشاهده کامل

اگر بدانیم و برایمان یقین حاصل شده باشد که همسایگان درآمد حرام دارند اما مجبور هستیم تا شارژ ساختمان و مشاعات ساختمان را تقسیم کنیم استفاده کردن از مشاعات چه حکمی دارد با اینکه می دانیم این تقسیم به صورت قراردادی بوده و دقیق نمی باشد ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: شرعا استفاده از مشاعات اشکال ندارد .

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن