درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

اینجانب به علت اضطرار از شخصی مبلغی را استقراض نمودم لیکن قرض دهنده شرط نمود که هر ماه وجه معینی را تحت عنوان سود ماهیانه یا کارمزد ماهیانه از اینجانب دریافت نماید و با قصد تضمین اعاده اصل وجه و سود آن (کارمزد) دفتر کارم را با بیع شرط به نام خود قولنامه نمود و در ضمن همان عقد بیع دفترم را به اجاره داد و سود درخواستی را در ظاهر به عنوان اجاره تعیین نمود. خواهشمند است حکم شرعی این مسأله را بفرمایید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتیکه پول را قرض کرده اید و ایشان سود دریافت می کرده سود پول ربا و حرام است، ولی اگر از ابتدا دفتر شما را به صورت بیع به شرط با زمان مشخص و مبلغ معین خریداری کرده و بعد از معامله، آن را

مشاهده کامل

با توجه به محدودیت های حواله ارز به خارج از کشور وارد کنندگان دستگاههای صنعتی به ناچار باید از سیستم بانکی کشور ارز را به نرخ معینی خریداری کنند تا بانک نسبت به حواله آن اقدام کند حال در فرضی که نسبت به خرید ارز و پرداخت نقدی وجه آن اقدام شده باشد و حتی بانک هزینه صرافی و حواله را از حساب مشتری همان زمان کسر کرده باشد آیا شرعاً بانک می تواند در وقت سررسید که دستگاهها وارد کشور می شود صرفا به بهانه تأخیر ورود کالا که از اختیار مشتری خارج بوده به مشتری بگوید که مجدداً باید نرخ خریداری شده و حواله شده ارز را به نرخ روز از بانک خریداری نماید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چون معامله در گذشته انجام گرفته است و وجه آن پرداخت شده است لذا دریافت وجه دیگری توسط بانکها به هر دلیلی حرام است و حکم ربا را دارد.

مشاهده کامل

اینجانب هزار دلار آمریکا را به مبلغ دوازده میلیون ریال ایران به صورت نسیه فروختم و در مقابل آن، چکی به مدّت و تاریخ معیّن به مبلغ دوازده میلیون ریال ایران دریافت کردم. خریدار هم ضمن تأیید قبض هزار دلار آمریکا، کلیه خیارات مخصوصاً خیار غبن حتّی به نحو غبن فاحش را از خود سلب و ساقط نموده است. این قرار داد بر اساس رضایت طرفین و علم آنها به ما به التّفاوت قیمت نقد و نسیه دلار، تنظیم و صیغه شرعی جاری شد. الف: آیا قرارداد فوق معامله ربویّه است یا معامله صحیحه شرعیّه می باشد؟ ب: آیا خریدار ملزم به رعایت تعهّد خود می باشد و پرداخت ریال ایران در موعد مقرّر می باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: الف) معامله صحیح است. ب) واجب است که به تعهّدات خود عمل کند.

مشاهده کامل

شخصی جنس هشتاد هزار تومانی نقد در بازار را مثلاً برای مدّت دو ماه به صورت نسیه به مبلغ یکصد هزار تومان فروخته است. بعد از گذشت یک ماه، به شخص ثالثی رجوع می کند و می گوید: بنده این چک دین را به مبلغ نقدی بیست هزار تومان می فروشم مشروط بر اینکه یک میلیون تومان قرض الحسنه به من بدهی و تا دو ماه دیگر مطالبه نکنی و آن فرد، بیست هزار تومان بابت خرید نقدی و یک میلیون تومان هم به عنوان قرض الحسنه به او می دهد و چک دو ماه دیگر را از او می گیرد؛ آیا این معامله ربوی است یا صحیح می باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر قرض به عنوان شرط در ضمن معامله بیع باشد و معامله، بیع واقعی و جدی باشد، اشکال ندارد، و الا ربا و حرام است.

مشاهده کامل

شخصی ایرانی و جزو اقلیت های دینی مذهبی مسیحی (ارمنی) در اثر اضطرار و اجبار مبادرت به اخذ وجوهی از شخصی مسلمان به عنوان ربوی اقدام می نماید حال با توجه به مراتب فوق و احکام شرعی اسلام آیا عمل مذکور ربا محسوب می گردد یا خیر؟ به عبارتی آیا بین اقلیت دینی مسیحی (به عنوان نزول گیرنده) و فرد مسلمان (به عنوان نزول دهنده) حکم ربای اسلامی جاری می باشد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: عمل مسلمان حکم دریافت ربا را دارد و حرام است و فرد غیر مسلمان میتواند ربا را ندهد.

مشاهده کامل

هرگاه شخصی مبلغی تحت عنوان عقد مشارکت بپردازد و مقرر گردد که بدون هیچگونه زحمت یا عملکردی، مبلغ معینی در طول هر ماه بعنوان سود دریافت کند و رکود تجارت یا عدم سود هیچگونه ربطی به وی نداشته باشد. آیا با اوصاف معنونه این فعل و عقد، ربا محسوب می شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر سودی به شرکت تعلق نگیرد و معذلک بخواهد هر ماه سود دریافت کند، ربا است.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن