درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

شخصی است که الان وضعیّت مالی خوبی ندارد ولی در گذشته، درآمدی مخلوط از نقد و نسیه و ارث و احیاناً مخلوطی از پول حرام داشته است و برای خود خانه مسکونی و اثاثیّه تهیّه نموده و تاکنون هم تصفیه حساب خمس نکرده است. این شخص هم اکنون چیزی در حدود دو میلیون بدهکار بوده و از عهده پرداخت آن عاجز است. حال که نمی تواند خمس را بپردازد آیا می تواند مصالحه نماید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: با فرض فوق، دستگردان شده و به او مهلت داده می شود تا در موقع قدرت ادا کند.

مشاهده کامل

اینجانب پولی داشتم که از زمان بدست آوردن آن، یک سال نگذشته است و با آن پول، باغی خریداری نموده ام. تا الان هم سال تعیین ننموده و هیچ گونه خمس نداده ام. خمس آن باغ را چگونه باید محاسبه کنم؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر باغی که خریداری کرده اید جزء سرمایه است یعنی برای آنکه میوه و محصولات آن را بفروشید خریداری شده است باید خمس باغ داده شود ولی اگر برای مؤونه خریده اید که محصولات را برای خانواده استفاده کنید خمس ندارد.

مشاهده کامل

فردی در طول عمر خود از مراجع متعدّدی که از دنیا رفته اند تقلید نموده و حساب خمسی نداشته است و اکنون از مجتهد زنده تقلید می نماید. وی منزلی را ابتدائاً با مقداری قرض و هدیّه، خریده و متناوباً خانه را عوض نموده تا این که اکنون منزلی ۹۰ متری دارد. حال در صورتی که یکی از مراجع وقت وی، در زمان فروش یکی از منازل، قائل بوده است که بلافاصله بعد از فروش منزل باید خمس آن پرداخت شود اکنون با توجّه به این که مرجع زنده وی می فرماید به مسکن مورد نیاز، ولو تغییر و تبدّل انجام دهد، خمس تعلّق نمی گیرد چگونه در مورد منزل خمس خود را محاسبه نماید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در اینگونه موارد لازم است با حاکم شرع مصالحه شود.

مشاهده کامل

اگر شخصى براى اوّلين بار محاسبه خمس نمود و داراى حساب سال و مثلاً ۲۰۰/۰۰۰ تومان بدهكار شد ولى اين شخص به همين مبلغ يا بيشتر يا كمتر بدهكارى ديگرى دارد آيا اگر مثلاً به اندازه همان ۲۰۰/۰۰۰ تومان بدهكارى ديگر دارد پرداخت خمس از عهده‏اش ساقط مى‏شود و همچنين اگر كمتر از مقدار بدهكارى خمس بدهكارى ديگر دارد آيا از بدهكارى خمس كم مى‏شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتى كه پول باقيمانده را براى اداى قرض خود پرداخت نمى‏کنید، بايد خمس آن را بپردازيد ولی اگر به مجرد دریافت پول بابت بدهی می پردازد و نیّت میکند که چنین عمل نماید خمس ندارد.

مشاهده کامل

در منهاج الصالحين آمده است لِكلِّ رِبْح سنْ تَخصّه (مسئله ۱۲۱۸ باب الخمس) معنى اين عبارت چيست؟ آيا براى هر ربح و درآمدى كه به دست انسان مى‏رسد مى‏توان يك سال صبر كرد و اگر زياد آمد خمس آن واجب مى‏شود پس كسانى كه درآمد تدريجى الحصول دارند مثل كارگرها و كارمندان كه عين هيچ مالى يك سال تمام باقى نمى‏ماند آيا از خمس معافند يا اينكه مراد از لِكلِّ رِبْح منابع مختلف درآمدى است مثل تجارت و زراعت يا دو كارخانه داشتن مثل بافندگى و بازرگانى و… لطفاً مسئله را توضيح دهيد؟  

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: آنچه كه از عبارات فقهاء به دست مى‏آيد مراد از لِكلِّ رِبْح سنْ تَخصّه همان درآمدهاى مختلف است لذا كسى كه هم زراعت دارد و هم تجارت، میتواند براى هر كدام سال مخصوصى معيّن کند.

مشاهده کامل

اگر شخصى پولى از مردم طلب دارد مثلاً پنج ميليون تومان كه به تدريج مى‏گيرد و در ضمن به همين مبلغ بدهكار است كه بايد به تدريج بدهد و حساب سال او هم فرا رسيده و يا اينكه مى‏خواهد حساب سال براى خودش بگيرد حكمش چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر بدهكارى او در مقابل همين پولى است كه طلبكار است و به محض دريافت، جهت اداء دين صرف مى‏كند و سال هم بر آن نگذشته، خمس ندارد.

مشاهده کامل

اينجانب چندين سال است كه اصلاً خمس نداده‏ام حالا متوجّه شده‏ام كه با پول خمس نداده من لباس تهيّه مى‏كرده‏ام و نماز را با اين لباس مى‏خوانده‏ام حكم نمازهاى من با اين لباس و خانه‏اى كه خمس آن را نداده‏ام را بيان فرمائيد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چون غالبا خمس بر ذمه فرد تعلق می گیرد لذا حکم به بطلان نماز مشکل است ولی باید اموال موجود خود را مخمس کند و نسبت به سابق با حاکم شرع مصالحه کند.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن