درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

افراد خيّر و مؤمن كه كمكهاى خود را به صورت اهدائى و نذورات، ردّ مظالم، زكات اموال و غيره كه به منظور كمك به نيازمنديهاى عزيزان و خانواده‏هاى بى‏سرپرست و ايتام و نگهدارى و حمايت از معلولين ذهنى و جسمى تحت پوشش در اختيار مركز عام المنفعه قرار مى‏دهند برئ الذمّه مى‏شوند يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در موارد اهدائى و نذورات مربوط به اينگونه افراد اشكالى ندارد ولى در ردّ مظالم مسئولين امر بايد مواظب باشند صرف در سادات نگردد و در زكات هم بايد فقر احراز گردد.

مشاهده کامل

با توجّه به وجود افراد فقیر و واقعاً نیازمندی که حتّی محتاج به لوازم ابتدایی زندگی و مایحتاج خود می باشند آیا می توان از صدقات مستحب که مؤمنین در صندوق و قلّک می ریزند به عنوان کمک به مسجد استفاده کرد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: صدقات را به فقراء و مستمندان بدهید.

مشاهده کامل

در سفرهای زیارتی به عتبات عالیات و غیره در هتل ها از میهمانان پذیرائی می شود. معمولاً غذاها بیش از حدّ معمول است و اضافه آن می ماند و گاهی هم نوشابه و ماست دست نخورده می ماند. نظر به اینکه پول غذاها کاملاً از میهمانان دریافت شده است آیا کسی حق دارد غذاهای اضافه را جمع آوری نموده و به ضعفای بیرون از هتل که چشم انتظار کمک هستند برساند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر صاحبان این اموال که پول آن را داده اند منع نکنند، اشکال ندارد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن