درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

اگر شخصی که در ماه رمضان روزه دار است، در یکی از روزها برای خوردن سحری بیدار نشود و لذا نتواند روزه را تا غروب ادامه دهد و در وسط روز، ضعف غیر قابل تحمّلی برای او اتّفاق بیفتد و روزه را افطار نماید، آیا یک کفّاره بر او واجب است یا کفّاره جمع؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: کفّاره ندارد و فقط قضا واجب است.

مشاهده کامل

اگر روزه گرفتن زن خانه دار سبب شود که از کارها و فعّالیّت های خانه باز بماند آیا روزه بر او واجب است؟ آیا بین روزه مستحبّی و وجوبی (قضا) تفاوتی وجود دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: روزه واجب را باید گرفت امّا در مورد روزه مستحبّی چنانچه مرد راضی نباشد، روزه گرفتن جایز نیست.

مشاهده کامل

اگر فردی به خاطر عذری قوی، پنجاه درصد احتمال دهد که روزه بر او واجب نیست و به همین دلیل روزه نگیرد ولی بعداً معلوم شود که روزه بر او واجب بوده، از جهت قضا و کفّاره چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر احتمال این فرد عقلائی بوده و خوف ضرر داشته باید بعداً قضا کند و کفّاره ندارد.

مشاهده کامل

یکی از گروه هایی که از روزه داری مستثنی هستند پیران و سالخوردگان اند. اطلاق پیر و سالخورده به چه کسانی صادق است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اصطلاح پیر در عرف جامعه، شناخته شده است و معمولاً به کسانی که از سن ۶۰ سالگی بگذرند پیر اطلاق می شود البتّه لازم به ذکر است اگر فرد پیر، توان گرفتن روزه را داشته باشد، روزه بر او واجب است.

مشاهده کامل

دخترانی که تازه به سنّ تکلیف رسیده¬اند و روزه گرفتن بر آنها مقداری مشکل است، چه حکمی دارند؟ آیا سنّ بلوغ شرعی دختران اکمال نُه سال قمری است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بلوغ شرعی دختران اکمال نُه سال قمری است و به صرف مشکل بودن روزه، این تکلیف ساقط نمی شود مگر اینکه روزه برای دختر به حدّی سخت باشد که عادتاً قابل تحمّل نباشد.

مشاهده کامل

دختری به سنّ تکلیف رسیده ولی به علّت ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن ندارد و همچنین بعد از ماه رمضان هم نمی تواند قضای آن را به جا آورد تا این که ماه رمضان سال بعد فرا می رسد، این فرد چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید کفّاره بدهد و قضای آن بر او واجب نیست.

مشاهده کامل

در سال گذشته توسّط پزشک متخصص مورد عمل جراحی کلیه قرار گرفتم. وی مرا از گرفتن روزه تا آخر عمر منع نمود ولی در حال حاضر هیچ مشکل و دردی احساس نمی کنم و حتّی به طور طبیعی غذا می خورم و آب می نوشم و هیچ یک از عوارض بیماری زا هم حس نمی کنم؛ وظیفه من چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر احتمال عقلائی نسبت به ضرر داشتن روزه برای کلیه را نمی دهید، روزه واجب است.

مشاهده کامل

چشم پزشک مرا از روزه گرفتن منع کرده است و بیان داشته که به علّت ناراحتی چشم به هیچ وجه نباید روزه بگیرم ولی من به گفته او توجّه نکرده و شروع به روزه گرفتن کردم که باعث بروز مشکلاتی برای من در اثنای ماه رمضان شد به طوری که در بعضی از روزها هنگام عصر احساس ناراحتی می کنم لذا متحیر و مردد هستم بین این که روزه نگیرم و یا ناراحتی¬ام را تحمّل کرده و روزه را تا غروب ادامه دهم. آیا اصولاً روزه گرفتن بر من واجب است؟ در روزهایی که روزه می گیرم و نمی دانم قدرت ادامه آن را تا غروب دارم یا نه، آیا روزه ام را ادامه دهم؟ نیّت من چگونه باید باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورت اطمینان به ضرر، یا احتمال عقلائی ضرر که موجب خوف شود نباید روزه گرفت و باید بعد از خوب شدن قضای آن گرفته شود.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن