درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

آیا نقل برخی مطالب ادیان گذشته که در دین اسلام نسخ شده است ـ مانند روزه سکوت یا ازدواج دو خواهر با یک مرد ـ جایز است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر در آن ادیان این دستورات وجود داشته است و نقل آنها صرفاً به قصد اطلاع رسانی از احکام ادیان گذشته باشد و موجب القای حکم خلاف شرع اسلام نباشد، اشکال ندارد.

مشاهده کامل

نقل مطالب و جملاتی از زبان معصومان (علیهم السلام) (به اقتضای فیلم نامه) که مستندی برای آنها وجود ندارد، چه حکمی دارد؟ اگر مطالب معمولی و غیر مهمی مثل مراودت روزمره به او نسبت داده شود چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: نقل مطالب غیر مستند و غیر واقعی از زبان اهل بیت (علیهم السلام) جایز نیست لکن برخی مطالب روزمره که از مصادیق احادیث منقول نباشد و منافات با جایگاه و مقام معصوم نداشته باشد و با معیارهای اخلاقی و زندگی آنها تطابق داشته باشد، مانعی

مشاهده کامل

بی احترامی به مقدسات دینی و ایجاد شبهه در دین اعم از عقاید و احکام مانند وحی، معاد، سؤال قبر، عذاب قبر، صراط و میزان، بهشت و جهنم، کعبه، قرآن، احکام دین، اولیای دین و پیشوایان مذهبی در فیلم نامه چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: تهیه هرگونه فیلمی که موجب ایجاد شبهه در دین و اولیای دین و احکام اسلامی و معتقدات دینی و یا موجب انحطاط اخلاقی و دینی شود، حرام است.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن