درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

شخصى با عين پول خمس نداده منزلى مى‏خرد آيا نماز خواندن در اين منزل باطل مى‏باشد و اشكال دارد يا اينكه فقط يك پنجم قيمت منزل را بدهكار مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر از عين پول خمس نداده خريده، نماز خواندن در آن اشكال دارد ولى معمولاً معاملات به ذمّه انجام مى‏شود كه در اين صورت فقط خمس بدهكار است و نماز خواندن در خانه اشكال ندارد.

مشاهده کامل

ماشين زير پاى انسان كه از آن براى رفتن به محلّ كار و يا مسافرت و رسيدگى به حوائج شخصى استفاده مى‏كند آيا خمس دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر در زندگى شخصى به اين وسيله محتاج است و مطابق شأن او باشد و به عين پولى كه آن وسيله را با آن خريده، خمس تعلّق نگرفته باشد خمس ندارد.

مشاهده کامل

شخصى اتومبيل را از درآمد سال خريدارى كرده و چون در شأن او هم هست، خمس آن را نمى‏دهد و دو سال بعد آن را فروخته و تبديل به احسن مى‏نمايد، آيا اتومبيلى را كه فروخته، بايد خمس آن را پرداخت كند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتى كه بين سال خمسى فروخته و هنوز سال خمسى او فرا نرسيده كه ماشينى مطابق شأن خودش خريدارى نمايد، خمس ندارد، مگر آن كه به پول آن خمس تعلّق گرفته باشد كه در آن صورت به هر مقدار از پول، كه خمس به

مشاهده کامل

كسى كه حساب سالش، ماه رجب است مثلاً در سه ماه قبل از آن، لوازمى براى منزل تهيّه مى‏نمايد و مأكولاتى مى‏خرد و تا ماه رجب آن لوازم مى‏ماند، آيا بايد خمس آنها را حساب كند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر لوازمى كه تهيّه مى‏شود، از قبيل كالاهاى اساسى مثل يخچال و فرش باشد و مورد استفاده قرار بگيرد، خمس ندارد و اگر از قبيل مأكولات باشد، هر چه از سال زياد بيايد، بايد خمس آن را بدهد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن