درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

شخصى به قصد وضو دست¬ها و صورت را مى‏شويد، قبل از مسح كشيدن، كف دست چپ را از آرنج دست راست به طرف انگشتان مى‏كشد و بعد مسح مى‏كند آيا اين وضو صحيح است يا اشكال دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: با بودن رطوبت در کف دست چپ این کار جایز نیست زيرا مسح پاى چپ بايد به آب كف دست چپ باشد و با آب دست راست مخلوط نشود.

مشاهده کامل

آيا انگشت اضافى دست يا پا لازم است شسته شود؟ در صورت لزوم آيا مى‏شود فقط با همان انگشت مسح كرد و در پا در صورت كفايت مسح روى يك انگشت آيا همان انگشت اضافى براى مسح كافى است يا نه؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: انگشتى كه اضافى است چون در بين حدود شستن در وضو و غسل قرار گرفته بايد شسته شود و در مسح اگر معلوم باشد كداميك زايد و كداميك اصلى ‏است مسح با اصلى كفايت مى‏كند و اگر معلوم نيست بايد با هر دو مسح بكشد

مشاهده کامل

در مسح، واجب است که ماسح (کف دست) بر ممسوح (سر و پا) حرکت کند. آیا در مواضع شستن وضو (صورت و دستها) هم همین ضابطه وجود دارد و باید غاسل بر مغسول حرکت کند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: احتیاطا در هنگام شستن دستها و صورت هم دست بر صورت و دستی که شسته می شود حرکت کند گرچه بعید نیست که ضابطه مذکور فقط برای مسح باشد

مشاهده کامل

با توجّه به این که غالباً زنان موهای بلندی دارند، به هنگام مسح سر، ابتدا با دستانشان موهایشان را کنار می زنند و سپس مسح سر می کشند. با توجّه به این که دستانشان با موی سرشان یا پوست سر برخورد می کند آیا مسح سر به این صورت سبب بطلان وضو نمی شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر محلّ مسح سر خشک باشد اشکالی ندارد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن