درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

نظر خود را در خصوص مغایرت یا عدم مغایرت شیوه فعّالیّت شرکتی که مسئول فروش کتاب و وسائل دیگر است را بیان فرمایید: الف: این شرکت به صورت اینترنتی فعالیت می کند. در این سیستم مشتری می تواند کتاب مورد علاقه خود را از بین کتابهای تازه انتشار یافته که لیست آنها در سایت موجود می باشد، انتخاب کند و آن را با قیمت پشت جلد، در منزل تحویل بگیرد. این امر علاوه بر کتاب، در ارتباط با سایر وسایل و لوازم مورد نیاز زندگی همانند یخچال، تلویزیون و… نیز قابل انجام است. در این صورت نیز جنس خریداری شده از طریق اینترنت، مستقیماً از کارخانه یا نمایندگی فروش به منزل وی ارسال خواهد شد. ب: در این سیستم علاوه بر این امر، مشتری می تواند پس از خرید کتاب و کالای مصرفی خود از شرکت، در صورت تمایل به عنوان مُبَلّغ شرکت عمل کند و در سود معاملات بعدی شرکت که ناشی از تبلیغ مستقیم یا غیر مستقیم وی صورت گرفته است، بر اساس تعرفه بازرگانی سهیم شود. در این سیستم و به علّت خرید از طریق اینترنت، بسیاری از هزینه ها که صرف نگهداری کتاب، هزینه انبار، اجاره مغازه، ماشین و غیره می شود، کاهش یافته و سود اختصاص یافته که مشخّص و محدود است (۸% از مبلغ فروش) در واقع همان مبلغی است که برای اجاره مغازه و سایر مواردی که ذکر شد، مصرف می شد.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که سود بازاریابی به صورت نردبانی و هرمی عمل نمی گردد بلکه به هر کدام از مشتریانی که جلب می شوند در مقابل همان جلب مشتری سودی تعلّق بگیرد، اشکال ندارد ولی با توجّه به توضیحات فوق، ( که معاملات حالت هرمی دارد

مشاهده کامل

شرکت کارپرداز ایرانی قرار است همکاری با یک شرکت خارجی که نماینده رسمی آن توسّط قوه قضائیه به ثبت رسیده است، داشته باشد. عنوان فعّالیّت ذکر شده در ایران، دفتر بازاریابی محصولات تولیدی و برنامه ارجاع مشتری و بازاریابی، فروش کالا و کارت های ایمیل می باشد. با توجّه به اینکه خرید کالا و بازاریابی بدون هیچ گونه قید و شرطی صورت می پذیرد، خواهشمند است از لحاظ شرعی همکاری و عضو شدن شرکت ما را با این شرکت رهنمود فرمایید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که موجب خروج ارز از مملکت که ضرر اقتصادی برای کشور اسلامی داشته باشد نشود، و موجب تقویت کفر نگردد، صرف قرارداد بازاریابی و فروش کالا با ضوابط جمهوری اسلامی مانعی ندارد.

مشاهده کامل

نظر مبارک را درباره مسئله مورد توجّه اکثر جوانان تحت عنوان بازاریابی اینترنتی اعلام فرمایید. توضیح اینکه: در این مورد، شخص اقدام به خرید قسطی یک محصول مشخّص مثل سکّه طلا از یک شرکت خارجی مشخّص در کشور نروژ به مبلغی خاص می نماید و در ادامه، شروع به تبلیغ این محصول در بین دوستان و آشنایان می کند تا آنان نیز جهت خرید این محصول اقدام نمایند. شرکت مزبور نیز به جهت تلاش هر فرد به ازای آوردن هر مشتری مبلغی پرداخت می نماید. قسمتی از این مبلغ نیز بابت قسط سکّه خریداری شده، توسّط شرکت برداشت شده و پس از خاتمه اقساط، سکّه طلا آزاد و به دست مشتری می رسد. تمام مراحل ثبت نام، خرید و گرفتن دستمزدها از طریق شبکه اینترنت و به صورت کدهای کامپیوتر انجام می گیرد.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چنانچه مبلغ مذکور توسط شرکت بابت معرفی افراد که به صورت مستقیم توسط خریدار سکّه معرفی شده اند پرداخت می شود حلال است ولی اگر حالت هرمی داشته باشد یعنی بابت معرفی زیر مجموعه خریدار هم مبلغی به خریدار پرداخت شود ( در حالی که

مشاهده کامل

اینجانب در واحد فروش شرکتی به عنوان ویزیتور مشغول به کار هستم. بعد از طول دو سال و نیم کار متوجه شده ام که شرکت بابت تأخیر و یا بر گشت چک مشتریان ماهیانه دو درصد و اخیراً نیز ماهیانه دو ونیم درصد از حساب بنده کسر می کرده آیا این کار شرعا جایز است که بابت تخلف مشتری در پرداخت وجوه فاکتور ها و یا برگشت چک مشتری که بعداً در کمتر از دو ماه وصول شده کارخانه یا شرکت بابت اجناسی که فاکتور آن به صورت قطعی صادر شده و بهای آن با مشتری قطعی گردیده و با توجه به اینکه نمی توانم زیانی از بابت تأخیر و یا دیر کرد از مشتری دریافت نمایم ماهیانه این درصد از حساب بنده کسر کنند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: دریافت جریمه به صورت ماهیانه شرعا جایز نیست و کسر این مبلغ نیز از درآمد مشتری حرام است.

مشاهده کامل

شرکت¬های بازاریابی هرمی با اخذ مجوز رسمی و قانونی از اداره صنعت و معدن و تجارت در کشور مشغول فعالیت شده اند، بدین صورت که یک نفر به عنوان بازار یاب به خدمت شرکت در می آید که موظف است ماهیانه مقداری کالا مثلاً حداقل چهارصد هزار تومان از شرکت خریداری کرده که یا خودش مصرف می کند و یا به فروش می رساند و درصدی از سود حاصل از فروش مثلاً ده درصد به این فرد بازار یاب تعلق میگیرد. علاوه بر این موظف است پنج نفر بازاریاب را به عنوان زیر مجموعه خودش به شرکت معرفی کند و آنها هم هر کدام پنج نفر دیگر و این روند ادامه پیدا می کند و هر فردی در بدنه این هرم قرار بگیرد زیر مجموعه فرد اول که در رأس هرم قرار دارد به حساب می آید که شاید رأس هرم برخی از زیر مجموعه خودش را اصلاً نبیند اما درصدی مثلاً یک یا دو درصد از سود حاصل از فروش زیر مجموعه تا پایان هرم هر چه جلو رود به رأس هرم تعلق می گیرد. بفرمایید: ایا سودی که از اینگونه بازاریابی به دست می آید حلال است

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر بازاریابی به طریق گفته شده صورت گیرد به گونه ای که نفر اول در معرفی نفرات زیر مجموعه خود نقشی نداشته باشد و با این حال به ازای خرید آنها سود دریافت کند، این سود دارای اشکال شرعی است و حلال نمی باشد.

مشاهده کامل

اینجانب که یک خانم هستم، کار در یک شرکت پخش محصولات مصرفی خانگی پیشنهاد شده است که اساس کار این شرکت به دو صورت است. اول: خود من از محصولات خریداری کرده به مقدار حداقل ماهیانه یکصد هزار تومان و در پایان هر ماه درصد ناچیزی بحساب بانکی من واریز شود. دوم: اینکه من باید با شرکت قرار داد رضایت منعقد کنم که بازار یابی نموده و افرادی را به تعداد ۵ نفر تشویق به همکاری و معرفی به این شرکت جهت خرید و فروش محصولات فوق نمایم که از خرید آن افراد هم پور سانت بصورت ماهیانه وارد حساب من شود. و آن افراد ۵ نفر هم باید کسانی دیگر را به صورت شبکه ای معرفی نمایند. الی آخر تا مجموعه بی نهایت. با توجه به ثبت قانونی و مورد تأیید چند ارگان و وزارت صنعت و تجارت به گفته مسئولین شرکت فوق، و با توجه به اعتقادات مذهبی بنده خواهشمندم در بلا مانع بودن یا اشکال شرعی این کار اینجانب را راهنمایی فرمایید.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: چون غالباً نحوه کار این شرکتها آن است که بابت خرید زیر مجموعه به شما سود داده می شود، لذا به نظر ما کسب سود از این طریق حرام است. البته اگر سود بابت آموزش یا نظارت واقعی و مشاوره ای که دارای ارزش مادی

مشاهده کامل

اگر شخص و یا شرکتی از طریق اینترنت، نسبت به معرّفی کالای خود همراه با قیمت مشخّص اقدام نماید و شخص دیگر نیز در نقطه دیگری از دنیا اقدام به خرید نموده و کالا و جنس پس از خرید به آدرس مشتری ارسال گردد، این معامله چه حکمی دارد؟ اگر فروشنده ضمن این معامله شرط کند در صورتی که هر کسی بعد از خرید، نسبت به معرّفی و بازاریابی محصولات و اجناس اقدام نمایند مبلغی را به عنوان حق الزّحمه به وی پرداخت می نماید، دریافت این پول چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر جهلی در معامله نباشد و نیز موجب خروج ارز که مضرّ به اقتصاد کشور اسلامی باشد، نشود و شرطی هم که در سوال دوّم مطرح شده نباشد، معامله اشکال ندارد ولی با وجود شرط مذکور در سئوال دوّم اصل معامله باطل است.

مشاهده کامل

شرکتی است فروشنده صنایع دستی ایران که جهت رونق بازار فروش، اقدام به تشویق و جذب مشتریان و بازاریابان خود به شرح نموده است: در ابتدا کسی که اوّلین بار از صنایع دستی ایران خرید نماید به عنوان تشویق درصدی تخفیف دریافت می نماید و اگر آن مشتری اوّل، فرد دیگری را جهت خرید بیاورد، درصدی دیگر به معرّف به عنوان هدیّه و درصدی هم تخفیف به خریدار دوّم به عنوان تخفیف پرداخت می گردد. اگر نفر دوّم هم مشتری سوّمی را برای خرید معرّفی نماید درصدی دیگر به نفر اوّل به عنوان هدیّه و چند درصد دیگر باز به نفر دوّم به عنوان هدیّه و درصدی هم به خریدار سوّم به عنوان تخفیف پرداخت می گردد و این امر در گروه های مختلف می تواند انجام پذیرد. آیا این نوع بازاریابی و پرداخت هدیّه از طرف شرکت به مشتریان و بازاریابان خود از نظر شرع مقدّس اسلام اشکال دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در اینگونه معاملات هدیه ای که به فرد بازاریاب (که مستقیما فرد یا افرادی را به شرکت معرفی نموده است) داده می شود حلال است ولی هدایایی که بواسطه معرفی افراد زیر مجموعه به فرد اول گروه یا افراد دیگر که نقش مستقیم در معرفی

مشاهده کامل

نظر حضرتعالی در مورد معاملات اینترنتی مثل گُلدکوئیست، گلدماین پنتاگونا و همچنین طرحی به نام خیریّه کارگشا و کلّا این قبیل معاملات که به صورت نردبانی و مشتری یابی انجام می گردد چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: معاملاتی که جنبه هرمی دارد، از جهات مختلف دارای اشکال بوده و حرام می باشد و لذا مؤمنین باید از اینگونه معاملات اجتناب نمایند.

مشاهده کامل

شرکتی در خارج از کشور وجود دارد که اینجانب با آنها معامله می کنم. جنس آنها دستبند مغناطیسی است و خاصیّت درمانی نیز دارد. شرکت می گوید یک دستبند معادل ۰۰۰/۰۰۰/۱۵۰ تومان خریداری کن آنگاه یک دفتر کار در اینترنت برای ما باز می کند و می گوید برای خودت در دفتر کار، دو شریک کاری بیاور که آنها هم نفری یک دستبند بخرند. آنها بابت خرید دو دستبند توسّط شرکاء کاری من، ۰۰۰/۰۰۰/۲۷۰ تومان سود به من می دهند. برای هر فردی یک چنین رابطه ای برقرار است که این سلسله ادامه پیدا می کند. نظر مبارک در مورد این معامله ها چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: ظاهراً این گونه معاملات اشکال دارد و باید اجتناب کرد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن