درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

به منظور تنبیه و توجّه تماشاچی به نتیجه اعمال آیا می توان صحنه های روز قیامت را به تصویر کشید و از آنجا که نمایش این صحنه مستلزم نمایش چهره فرشتگان عذاب و رحمت است بازی هنرپیشگان در نقش فرشتگان چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که هتک نباشد اشکال ندارد به شرط آنکه موجب ترویج خشونت و بدجلوه کردن مسائل قیامت نشود.

مشاهده کامل

نقاشی از شخصیّت های مذهبی اعم از حضرات معصومین ( علیهم السّلام ) و غیر آنها مدّت هاست که رواج دارد و در هیئات مذهبی و سایر اماکن عمومی نصب می گردد ؛ نظر مبارکتان درباره این قبیل تصاویر چیست؟ و ما در قبال این تصاویر و نشر و نصب آنها چه وظیفه ای داریم؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: کشیدن عکس ائمّه اطهار ( علیهم السّلام ) و نسبت دادن به آنها جایز نیست و ترویج اینگونه عکس ها خالی از شبهه نیست ولی نباید به این عکس ها اهانت گردد.

مشاهده کامل

در صورتی که نمایش زندگی و چهره معصومین ( علیهم السّلام) در فیلم مستلزم هیچ گونه اهانتی به ساحت مقدّس آن حضرات نباشد و مردم را به تأسی و الگوپذیری از روش ها، منش ها و اخلاقیات آن بزرگواران ترغیب نماید. اوّلاً: بازی هنرپیشگان در نقش معصومین چه حکمی دارد؟ ثانیاً: نشان دادن چهره هنرپیشه به جای معصوم و نمایش حرکات و سکنات معصوم مثل راه رفتن، نشستن، برخاستن و غذاخوردن و خوابیدن چه حکمی دارد؟ ثالثاً: آیا می توان برای به تصویر کشیدن مواضع فکری معصوم واقعه ای را به تصویر کشید که اتّفاق نیفتاده مثلاً می دانیم که همه معصومین ( علیهم السّلام ) در مقابل ستمگران محکم و استوار بوده اند، حال اگر فرض کنیم در زندگی یکی از معصومین اتّفاقی نیفتاده که حضرت معصوم در مقابل ستمگری ایستادگی کند یا تاریخ، آن را برای ما نقل نکرده باشد آیا می توان داستانی را ساخت و تصویر کرد تا روحیه ظلم ستیزی معصوم نمایش داده شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اوّلاً وثانیاً: با فرض مرقوم اشکال ندارد. ولی از نظر ما اشکال موضوعی دارد زیرا کمتر می توان احراز نمود که به نمایش گذاشتن چهره معصومین ( علیهم السّلام ) هتک حرمت نباشد. ثالثاً: جایز نیست زیرا نسبت دادن کاری به معصوم است که انجام

مشاهده کامل

ساختن عروسك و مجسمه و نقاشى و ترسيم چهره موجودات زنده اعمّ از گياه، حيوان، و انسان چه حكمى دارد آيا خريد و فروش و نگهدارى آن جايز است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: ساختن مجسمه و عروسك انسان و حيوان كه جسميت دارد، حرام است ولى ساخت مجسمه گياهان اشكال ندارد و خريد و فروش مجسمه‏هاى انسان و حيوان و غيره كراهت شديد دارد.

مشاهده کامل

برخى فروشندگان عكس¬هاى مينياتور از زنان و مردان يا عكس¬هاى آنان خصوصاً زنان زيبا با لباس¬هاى محلّى به صورت محرّك و نيمه عريان مدّعى هستند فروش و توليد اين عكس¬ها با مجوّز وزارت ارشاد است، آيا اين مجوّز شرعى براى خريد و فروش اين محصولات مى‏باشد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: هر نوع عملى كه موجب خدشه‏دار شدن عفت عمومى جامعه گردد، حرام است حتی اگر وزارت ارشاد مجوّز داده باشد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن