درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

شخصى مرجع تقليد خويش را عوض كرده است و مقلّد مرجع تقليد ديگرى شده است،اين شخص بابت سهم خمس يك ميليون تومان به مرجع تقليد اوّل بايد مى‏پرداخت و دستگردان هم كرده بوده است حال اين يك ميليون بدهى خمس را به كداميك از مراجع بايد بدهد از اوّلى كه عدول كرده است يا به دوّمى؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بايد به دوّمى بدهد.

مشاهده کامل

آيا دادن خمس به يكى از مراجع عظام با وجود اينكه من مقلّد مرجع ديگرى هستم كه دسترسى به آنها ندارم و اطمينان به وصول اموال به او ندارم يا اطمينان به دفتر آن مرجع ندارم جايز است يا خير؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: دادن خمس به هر يك از مراجع عظام تقلید که پول را در راهی که مرجع تقلید شما اجازه میدهد، هزینه کند، جایز می باشد.

مشاهده کامل

آيا وجوهات شرعيه را (خمس و زكات) بايد به مرجع تقليد داد یا هر فردی میتواند خودش وجوهات را به فقرا بدهد.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: وجوهات شرعیه بايد به مرجع تقليد پرداخت شود و اگر بخواهد شخصا به فقرا بدهد و یا در مصارف دینی هزینه کند باید از مرجع تقلید اجازه کسب کند.

مشاهده کامل

ما مى‏دانيم كه اگر مرجعى بميرد وكالت وكلاى او ساقط مى‏شود حال سئوال اينجاست كه مقلّدين آن مرجع حقوق شرعى خود را به چه كسى بدهند آيا آن را به يكى از مراجع مورد اطمينان بدهند يا به يكى از مراجعى كه بقاء بر ميّت را جايز مى‏داند بدهند يا بايد به مرجعى بدهند كه فتوا به جواز بقاء بر ميّت داده و در همه بلاد شايع شده كه او اعلم از همه مراجع است و اگر حقوقش را به يك مجتهد ديگر و لو اينكه فتوا به جواز تقليد بر ميّت ندهد، داد ذمّه‏اش برى مى‏شود؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: بايد حقوق شرعيه به مجتهدى داده شود كه از او در مسئله بقاء بر تقليد ميّت تقليد مى‏كرده يا به مجتهدى داده شود كه آن را در مصارفى هزينه مى‏كند كه مجتهد خودش در آن موارد آنها را هزينه مى‏كرده است.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن