درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

شخصى در آخر وقت، نماز ظهر را اقامه مى‏كند و در اثناء نماز متوجّه مى‏شود كه نماز ظهرى را كه شروع كرده، تماماً در وقت نماز عصر است آيا بايد نماز ظهر را رها كند، يا آن كه عدول به عصر نمايد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: باید نماز ظهر را رها کند و سپس نيّت اداء عصر را ‏كند، چون يك ركعت يا بيشتر آن در وقت است و عدول جایز نیست و اگر نماز عصر را ادامه دهد، احتیاطاً هر دو را قضا نمايد.

مشاهده کامل

به دلیل حادثه ای که برایم اتّفاق افتاد تا چند دقیقه مانده به صبح نتوانستم نماز مغرب و عشا را بخوانم. وظیفه ام چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر وقت برای هر دو نماز باقی است مغرب و عشا را به نیّت مافی الذّمّه بخوانید و اگر وقت تنگ است نماز عشا را بخوانید و بعد نماز مغرب را قضا کنید.

مشاهده کامل

اگر فردی از روی کم حواسی، نماز عصر را در وقت ظهر، بر نماز ظهر مقدّم بدارد، نمازی که در حال خواندن است چه حکمی پیدا می کند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اگر در اثنای نماز به یاد آورد، نیّت خود را به نماز ظهر برگرداند و اگر نماز را به نیّت عصر تمام کرده بود و یادش نیامد، نماز عصر او در صورتی صحیح است که لااقل یک رکعت از آن در وقت مشترک خوانده شده

مشاهده کامل

وضعیّت نماز و روزه مسلمانانی که ساکن بعضی از مناطق شمال اروپا و در مجاورت اقیانوس منجمد شمالی هستند چگونه است؟ شب تابستان از ۱۲ ساعت تا ۱ ساعت در تغییر است و در زمستان بالعکس می گردد.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: هر مقدار که روز است باید احکام شرعی را در همان مقدار روز انجام داد و بالعکس خواه مقدار روز و شب کم باشد یا زیاد.

مشاهده کامل

وضعیّت نماز و روزه مسلمانانی که در شبه جزیره اسکاندیناوی حضور دارند، به چه صورت است؟ در بعضی از مناطق، خورشید به مدّت ۵۲ روز در آسمان غروب نمی کند. در بعضی مناطق، گاهی طول روز ۲۳ ساعت و در بعضی دیگر از مناطق، طول روز ۱۷ ساعت است.

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که به هیچ وجه نمی توان صبح و زوال و مغرب را تشخیص داد، باید به افق مناطق هم جوار رجوع کرد و نماز و روزه را طبق آن مناطق عمل کرد.

مشاهده کامل

شب های مُقمِره و مهتابی کدام شبها است که بعضی از فقهاء عظام در امر وقت نماز صبح در آن شب ها احتیاط می کنند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: شبهای مُقمره به شب هایی گفته می شود که هنگام طلوع فجر، مهتاب، روشنی زیادی دارد که باعث می شود طلوع فجر دیده نشود و معمولاً از روز ۱۲ ماه تا ۲۰ ماه، لیالی مقمره می باشد، البتّه به نظر ما لیالی مقمره با دیگر

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن