درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

آیا اوراق اسکناس قیمی است یا مثلی؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: ظاهراً اوراق اسکناس، مثلی است امّا برای جبران مال تلف شده نیاز به پرداخت مثل اوراق نیست بلکه باید ارزش مادی این اوراق جبران شود لذا اگر مثلا فردی صد هزار تومان تلف کرده و تماما ده هزاری بوده است می تواند با پرداخت پولهایی

مشاهده کامل

در اثر تقصیر بانک، چک¬های مربوط به یک مشتری (صاحب حساب) در حالیکه وی بدهکار اشخاص ثالث نبوده و امضاء وی نیز بر روی برگ چک وجود نداشته، منجر به پرداخت چک¬های مورد نظر می گردد که البته تقصیر یاد شده به تأیید مسئولین ذیربط و صاحب نظران امر هم رسیده است. حال با توجه به فرض مستند طبیعتاً بانک مسئول جبران خسارات وارده می باشد. به نظر حضرتعالی آیا بجز اصل مبالغ پرداختی که در اثر اشتباه بانک صورت گرفته کاهش ارزش اقتصادی پول (تفاوت ارزش پول از زمان برداشت تا زمان دریافت وجوه) جزو خسارات وارده به صاحب حساب محسوب می شود یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتیکه ارزش اقتصادی پول بصورتی است که عرفاً ضرر و زیان صدق می کند، باید بانک نسبت به ضرر متضرر اقدام نماید.

مشاهده کامل

فروش پول خارجی در مقابل پول ایرانی بنحو نسیه به مبالغ گرانتر چه حکمی دارد؟ به طور مثال فردی هزار دلار امریکا که بانک مرکزی ایران آن را نهصد هزار تومان می خرد برای دو ماه به یک میلیون تومان ایران می فروشد آیا این عقد صحیح است یا معامله ربویّه است؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: اشکال ندارد.

مشاهده کامل

خرید و فروش پول به پول مثلاً فروش یک اسکناس ۲ هزار تومانی به ۲ هزار و پانصد تومان چه صورت دارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما: در صورتی که خرید و فروش واقعی و جدی باشد و غرض عقلائی بر خرید و فروش آن مترتّب شود مثل اینکه پول نو را به کهنه و یا دلار را به ریال بفروشند اشکال ندارد.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن