Taking too long? Close loading screen.
در حال بارگزاری سایت...لطفا چندلحظه منتظر باشید...

درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام آقایی به سبب سفاهت محجور می باشد . در مورد طلاق رجعی همسر فرد محجور به سبب سفاهت که مستلزم پرداخت مطالبات زوجه و حقوق مالی است قیم حق مداخله و نظارت دارد یا خیر ؟ با تشکر

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اگر ضرورت اقتضا کند که طلاق داده شود و به مصلحت مرد باشد و یا زن دچار عسر و حرج شود و امکان طلاق خلع نباشد طلاق رجعی مانعی ندارد و اگر مهریه و مطالبات زن جزو وظیفه واجب محجور  تلقی شود قیم میتواند

مشاهده کامل

محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی (مدظله العالی) سوال) براساس موازین فقهی ، آیا برای اثبات امر تعزیری ( و نه حدود ) مطلق اقرار نزد حاکم برای اعمال مجازات کفایت میکند یا مستلزم مطابقت آن با سایر ادله ، شواهد و یا قرائن است؟ حکم چنین اقراری درصورتیکه عندالحاکم نباشد، چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اقرار مقر برای اثبات امر تعزیری کفایت میکند و نیاز به تطبیق با شواهد و ادله دیگر نیست مگر از قرائن کذب مقر ثابت شود و اگر در نزد حاکم نباشد اعتبار ندارد مگر حاکم علم قطعی به وقوع امر تعزیری حاصل کند.

مشاهده کامل

در وکالتنامه ای قید شده که موکل در انجام مورد وکالت و انتقال مال موضوع وکالت به هر شخص ولو به خود و به هر قیمت که صلاح می داند می تواند اقدام کند در این صورت: ۱- آیا وکیل می تواند با استناد به عبارت فوق الذکر ملک و مال موکل را بدون رعایت غبطه و مصلحت و به بهایی نازل و فی المثل معادل یک پنجاهم قیمت واقعی بفروشد؟ ۲- در این صورت وضعیت معامله اخیرالوصف وکیل از حیث صحت و نفوذ چگونه است؟ ۳- در صورتیکه معامله موصوف صحیح و نافذ باشد آیا موکل می تواند با استناد به غبن فاحش بل افحش معامله را فسخ کند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : ۱_ اگر وکیل بخواهد مورد وکالت را به مبلغی بفروشد که عرفا آن مبلغ سفهی باشد صحیح نیست. ۲_ اگر صدق فروش به مبلغ سفهی کند منوط به اذن و اجازه موکل است و اگر موکل ناراضی باشد باطل است. ۳_ اگر عرفا صدق

مشاهده کامل

با سلام دوستی دارم که کارش خرید و فروش گاو گوسفند زنده است و بعضی مواقع گاو وگوسفند را بطور نسیه به مبلغ بیشتری در قبال دریافت چک میفروشد هنگامی که به پول نقد نیاز دارد چکها را به من به مبلغ کمتری میفروشد ایا دریافت این چکها به مبلغ کمتر حلال هست یا حرام

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اگر فروشنده چک با رضایت خود مبلغی را کم کند مانعی ندارد و صحیح است

مشاهده کامل

سلام. بنده خانمی خانه دار هستم. جهت کمک به معاش خانواده، با یک فروشگاه لباس قرارداد بسته ام که برای آنها مشتری ببرم. آنها هم در ازاء هر مشتری که من بدون واسطه با آنها معرفی می کنم، ۴درصد از سود بدست امده از خرید ان مشتری را به بنده می دهند. و در ازاء هر مشتری که با واسطه (مشتریهایی که توسط من به آنها معرفی شده است، ) به آنها معرفی بشود، حتی اگر توسط واسطه دهم یا بیشتر هم باشد، آنها ۳در صد از سود بدست آمده از خرید آن مشتری را با رضایت خود به بنده می دهند. توضیح اینکه بنده یک مشتری رامعرفی من کنم و آن مشتری، مشتری دیگری را و آن مشتری دیگر، مشتری دریگری را و همینطور هر قدر که جلو برود، صاحب مغازه ۳درصد از خرید واسطه ها را با رضایت خود به بنده می دهد. حکم درامد بنده چیست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : پولی که شما بایت معرفی مشتری اول میگیرید حلال است ولی پولی که بایت خرید مشتریهای بعدی که با واسطه معرفی شده اند و شما در معرفی آنها نقشی نداشته اید دریافت میکنید شرعا جایز نیست.

مشاهده کامل

سلام خسته نباشید پوشش مردان برای نماز چیست؟ ایا با شلوارک میتوان نماز خواند ؟جوراب نماز را باطل می کنید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : نماز با شلوارک باطل نیست ولی از ثواب آن کاسته می شود چون پوشش کامل در اسلام از مصادیق حیا است و در مقابل پروردگار با حیا بودن ممدوح است و جوراب هم نماز را باطل نمیکند.

مشاهده کامل

با سلام الکلی که جهت زد عفونی کردن دستها و یا لباسی که بر تن داریم استفاده میشود ایا اگر رطوبت این الکل روی لباس خشک شود از همین لباس برای خواندن نماز میتوان استفاده کرد یا اینکه قبل وضو ونماز ، لباس باید شسته و پاک شود؟ و سوال دوم آیا اگر از قبل وضو داشته باشیم و برای ضد عفونی کردن دست ها یا لباس از الکل استفاده کنیم ، باعث باطل شدن وضو میشود؟حتی اگر صبر کنیم تا اثر الکل خشک شود و بعد نماز بخوانیم ؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : ۱_ لباس پاک است و استفاده از ان برای نماز اشکال ندارد. ۲_ موجب بطلان وضو نمی شود

مشاهده کامل

مواردي که در اثر جنايت قسمتي از شنوايي يا بينايي يا عقل زائل گردد و ميزان آن قابل تشخيص نباشد. ديه چه مقدار ثابت ميشود؟ اگر ارش ثابت ميشود ملاک در تعيين آن چيست؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : به مقداری که قطعا شنوایی و یا بینایی و یا عقل زائل گردیده است ارش تعلق میگیرد و چنانچه قدر متیقنی با نظر کارشناسان مشخص نباشد مصالحه یا رجوع به حکم حاکم می شود.

مشاهده کامل

با سلام در موردی که نکاح موقت به مدت سی سال منعقد شده باشه و مهریه به میزان ۱۱۴ سکه تعیین شده باشه و زوجین دو سال با یکدیگر زندگی کرده باشند در صورت فوت زوجه چه میزان مهریه به زوجه تعلق می گیرد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : با توجه به فوت زوجه، مهریه ایشان هم به نسبت مدت زمانی که در کنار هم بودند ( در فرض سئوال دو سال)  تقسیط شده و به ورثه پرداخت می شود.

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن