درختواره استفتائات

بازکردن همه | بستن همه

لیست استفتائات

سلام علیکم؛ گفته می شود بسم الله هر سوره مختص آن سوره می باشد. فردی به قصد قرائت سوره قدر در نماز بسم الله می گوید بعد منصرف شده می خواهد سوره توحید را بخواند آیا باید دوباره بسم الله بگوید یا بسم الله قبلی که به نیت سوره قدر گفته بود کفایت می کند؟ التماس دعا

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : باید دوباره بسم الله را به نیت سوره توحید بخواند.

مشاهده کامل

سلام و عرض ادب، از نظر جنابعالی نماز جمعه از نماز ظهر کفایت میکند؟ یعنی مقلیدن شما می‌توانند نماز جمعه شرکت کرده و نماز جمعه را بجای نماز ظهر به جا بیاورند؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : نماز جمعه کفایت از نماز ظهر نمیکند ولی میتوانید نماز جمعه را بخوانید و سپس نماز طهر را هم بخوانید و اگر امام جماعت شخصا نماز ظهر را بخواند میتوانید برای نماز عصر به او اقتدا کنید.

مشاهده کامل

سلام علیکم؛ سؤالی در مورد نماز استیجاری دارم: ۱. در مواردی که انجام نماز مشروط است، اجیری که نماز را مطابق با آن شرط انجام نداد، تکلیفش چیست؟ ۲. اگر اجیر خاصی تعیین شود و وی ابتدا بپذیرد، ولی بعدا نتواند نماز را انجام دهد، چنانچه به موجر دسترسی نداشته نباشد، تکلیفش چیست؟ آیا می‌تواند با آن مال، فرد دیگری را اجیر کند تا به جای میت نماز بگذارد؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : ۱_ اگر شرط الزامی بر عهده اجیر بوده است باید به آن شرط عمل شود و مجدد نماز همراه با شرط خوانده شود. ۲_ باید فرد دیگری را اجیر کند تا نمازها را به طور صحیح و شرعی به جا آورد

مشاهده کامل

سلام خسته نباشید پوشش مردان برای نماز چیست؟ ایا با شلوارک میتوان نماز خواند ؟جوراب نماز را باطل می کنید؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : نماز با شلوارک باطل نیست ولی از ثواب آن کاسته می شود چون پوشش کامل در اسلام از مصادیق حیا است و در مقابل پروردگار با حیا بودن ممدوح است و جوراب هم نماز را باطل نمیکند.

مشاهده کامل

سلام علیکم،، کسی مقلد مرجعی است که ادای نماز مغرب را از زمان غروب صحیح نمی‌داند، آیا جایز است ، به کسی اقتدا کند که مقلد مرجعی هست که نماز مغرب را از اول غروب صحیح میداند؟ البته ماموم در آن وقت نیت نماز قضا می‌کند. (کد مؤسسه: ۱۲۲۳۲۲)

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اقتدا صحیح نیست چرا که از نظر مأموم نماز امام جماعت قبل از وقت و باطل است.

مشاهده کامل

سلام .سال ۶۸ تا ۷۰ دانشجو بودم و نماز نخواندم و فاصله محل تحصیل تا زندگی ام ۵۵ کیلومتر بودو در این ۲سال ۴ روز در خوابگاه میماندم و ۳ روز در خانه و هم اکنون میخواهم نمازهای قضای او ن ۲ سال را بجا بیاورم آیا باید نماز را کامل بجا بیاورم یا شکسته؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : اگر در هفته دو بار به مکان تحصیل خود می رفتید و برمیگشتید و این کاررا هر هفته انجام میدادید نمازهای شما در ان دو سال کامل بوده است و اگر در هفته صرفا یک بار می رفتید و چهار روز در خوابگاه بودید

مشاهده کامل

سلام علیکم امام جماعتی نماز آیات خود را به نیت ادا به طور فرادی خوانده است و از طرفی خود و درگذشتگانش نماز قضای آیات قطعی به عهده ندارند؛ اکنون تکلیف چنین امام جماعتی نسبت به خواندن نماز قضای آیات به جماعت چیست؟ و آیا قضا خواندن به جماعت استحبابی دارد یا خیر؟

باسمه تعالی پاسخ استفتاء شما : امامت چنین فردی نسبت به نماز آیاتی که غیر قطعی است صحیح نیست ولی اگر بخواهد مأموم شود و نماز آیات را به جماعت احتیاطا بخواند اشکال ندارد.

مشاهده کامل

با سلام بنده ۱۵ سال نماز قضا دارم حال میخواهم که بصورت زیر ادا کنم. برای سال اول : ۳۶۵ بار قضای نماز صبح بعد به ترتیب قضای نماز ظهر و قس علیهذا. بعد برای سال دوم : ۳۶۵ بار قضای نماز صبح و به ترتیب قضای نماز ظهر و … ایا چنین ادا کردنی صحیح است ؟

باسمه تعالی انجام دادن نمازهای قضا به این صورت مانعی ندارد (البته باید نماز ظهر و عصر همچنین نماز مغرب و عشا پشت سر هم باشد و نمیتوانید مثلا ۳۶۵ نماز ظهر بخوانید و سپس ۳۶۵ نماز عصر بخوانید) ولی بهتر است نمازهای یومیه پشت سر هم باشد و اینگونه

مشاهده کامل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن